Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влажните зони са крехки и ценни системи

Втори февруари се отбелязва като Международен ден на влажните зони, тъй като през 1971 г.в иранския град  Рамсар е подписана международната конвенция за опазване и за отговорно отношение към влажните зони. Освен че те са дом на изключително биоразнообразие, влажните зони ограничават негативните ефекти от климатичните промени. Това подчерта Иван Радев – представител на Международната  природозащитна организация WWF. 

 Влажните зони играят важна роля в защитата от наводнения, намаляват въздействието на сушите,  осигуряват храна за животните и за човека, пречистват водите, осигуряват биомаса и съдействат за развитието на устойчив туризъм. До неотдавна отношението към влажните зони е било негативно, заяви Радев. . През последните 150 г. в Дунавско-Карпатския регион, в който се намира и България, са унищожени целенасочено около 80% от естествените влажни зони. Едва в последните десетилетия  хората започват да си дават сметка за тяхното значение и за това, че имаме нужда от тях и започваме да възстановяваме нарушеното от нашите предци равновесие. Според Радев основните заплахи за тях са  свързани с пресушаването  им, ползването за селскостопански цели и всяка човешка намеса може необратимо да разруши баланса в тях. Като пример  Радев подчерта, че  край Пловдив в поречието на Марица са останали едни от малкото крайречни гори в Европа и в страната, специфични влажни зони и природозащитната организация  съвместно с Регионалната дирекция по горите и Горското стопанство в Асеновград  е насочила усилията си към възстановяване на  крайречните гори в защитена местност „Марица“  с  възстановяване на типични за региона дървесни видове, унищожени в миналото.  Сред т.н. „Рамсарски места“ с международно значение България присъства с 11 влажни зони, сред които Шабленското, Атанасовското езеро, езерото Сребърна, Дуранкулашкото езеро, Поморийското езеро и др. Не всички значими влажни зони в страната обаче са представени в този списък, какъвто е и случаят с крайречните гори край Марица, които трябва да бъдат опазени.  Повече чуйте от звуковия файл:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45