Втори февруари се отбелязва като Международен ден на влажните зони, тъй като през 1971 г.в иранския град Рамсар е подписана международната конвенция за опазване и за отговорно отношение към влажните зони. Освен че те са дом на изключително биоразнообразие, влажните зони ограничават негативните ефекти от климатичните промени. Това подчерта Иван Радев – представител на Международната природозащитна организация WWF.
Влажните зони играят важна роля в защитата от наводнения, намаляват въздействието на сушите, осигуряват храна за животните и за човека, пречистват водите, осигуряват биомаса и съдействат за развитието на устойчив туризъм. До неотдавна отношението към влажните зони е било негативно, заяви Радев. . През последните 150 г. в Дунавско-Карпатския регион, в който се намира и България, са унищожени целенасочено около 80% от естествените влажни зони. Едва в последните десетилетия хората започват да си дават сметка за тяхното значение и за това, че имаме нужда от тях и започваме да възстановяваме нарушеното от нашите предци равновесие. Според Радев основните заплахи за тях са свързани с пресушаването им, ползването за селскостопански цели и всяка човешка намеса може необратимо да разруши баланса в тях. Като пример Радев подчерта, че край Пловдив в поречието на Марица са останали едни от малкото крайречни гори в Европа и в страната, специфични влажни зони и природозащитната организация съвместно с Регионалната дирекция по горите и Горското стопанство в Асеновград е насочила усилията си към възстановяване на крайречните гори в защитена местност „Марица“ с възстановяване на типични за региона дървесни видове, унищожени в миналото. Сред т.н. „Рамсарски места“ с международно значение България присъства с 11 влажни зони, сред които Шабленското, Атанасовското езеро, езерото Сребърна, Дуранкулашкото езеро, Поморийското езеро и др. Не всички значими влажни зони в страната обаче са представени в този списък, какъвто е и случаят с крайречните гори край Марица, които трябва да бъдат опазени. Повече чуйте от звуковия файл:
Още през лятото , когато се определяха цените, енергийните дружества алармраха, че се подценява прогнозираното потребление на домакинствата. Още тогава те обърнаха внимание, че заложените цифри са по - ниски от очакваното потребление . Тогава, за да има по - ниски цени на електрическата енергия, беше заложено едно по - малко потребление...
Н ад 70 души от затворения завод "Монди" се събраха на протест пред Министерския съвет с искане държавата да помогне за спасяването на завода. Това съобщи за Радио Пловдив Стоян Марински от инициативния комитет, организирал протеста. "Много дипломатични подходи сме направили досега, за да спасим завода. "Монди" е много печелившо дружество,..
Водният проблем на Брестовица е напът да се реши, след като МРРБ одобри финансиране на част от новия водопровод на селото. Хората там, които протестираха заради замърсената с манган вода, не се чувстват привилегировани, защото Брестовица страда от почти 5 години, заяви в програма "Ден след ден" Любомир Томов от сдружението „Живот за Брестовица“...
Традиционната предколедна среща с граждани на тема "Какво се случи тази година и какво ще се случва следващата?" организира финансовият анализатор Светозар Гледачев. Тя ще се проведе в галерия "Резонанс" от 17.30 часа и на нея ще бъдат дадени конкретни отговори на важни въпроси, свързани с това дали идва нова криза и каква ще бъде тя –..
Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията. Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..