Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Споразуменията не компенсират липсата на почтеност в политиката

Каква е тази стабилност, която се крепи на сбирщината, вкарана от Бареков в Парламента?

| обновено на 04.02.16 в 16:45

Вече близо няколко месеца България има правителство на малцинството и с гласуването за министерския пост на кандидатурата на Меглена Кунева това вече е пределно ясно, коментира в интервю за Радио Пловдив политологът Юлий Славов.

Този избор беше бламиран от ПФ и АБВ. Когато става въпрос за предложение за министър и той е дори вицепремиер, това е очевидно бламиране на правителството и лично на премиера. След започналата шизофрения в РБ тя се разпространява и в останалите парламентарни групи, заключи Павлов.

Според него, от една страна политическият морал изисква при този разпад в Парламента да се отиде към предсрочни избори, или  те да бъдат насрочени, поне с президентските. Тук обаче има голямо "НО"... Съмнявам се, че тези избори ще се случат, защото ситуацията е изгодна за премиера Борисов и ГЕРБ. Управляващите имат плаващи мнозинства и при нужда се получава подкрепа - пример е плоският данък. Когато не е удобно да се демонстрира публична подкрепа се играе с кворума в в пленарна зала. Така стана и с избора на Кунева за министър на образованието, заяви Юлий Павлов.

На въпроса какво ще стане с новия десен проект на Радан Кънев, той отговори, че едно е ясно - броят на депутатите на ДСБ няма да се промени, нито пък при едни избори ще вземат по-голяма брой гласове. 

Ясно е, че на практика сега ние имаме РБ минус ДСБ. Тоест ДСБ се отдели категорично от РБ. Затова няма смисъл да се замазва ситуацията - хем ДСБ е в РБ, хем пък не е във властта. Независимо от ярките декларации каква опозиция са ДСБ, която самите те правят, решиха при вот на недоверие да подкрепят правителството. Това е странно, след като са опозиция, биха могли да кажат, че няма да участват в гласуването, например. Но всъщност и това е обяснимо -  с едно изключение техните хора си стоят и по властовите постове. Тази непочтеност в българската политика е много заразна и опасна, коментира още Юлий Павлов.

Според политологът, очакваното ново споразумение между ГЕРБ и РБ всъщност няма да е много ново. Но никакви споразумения не могат да компенсират липсата на почтеност в българската политика. Най-много преди време Радан Кънев и ДСБ настояваха да се подпише споразумение за управление за 4 години, а те първи се отметнаха от искането, което така пламенно защитаваха. 

Юлий Павлов добави, че засега  правителството се справя добре, предвид това, което се случва в Парламента и осигурява стабилност. Има обаче съществен въпрос: Каква е тази стабилност, която се крепи на сбирщината, вкарана от Бареков в Парламента? 

Става въпрос за морал, а стабилност, крепяща се на плаващи мнозинства не е добра стабилност. Затова честно и почтено е да има предсрочни избори. След тях парламентарните група могат да намалеят значително и ГЕРБ да разполага с до 110 депутати, прогнозира политологът Юлий Павлов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06