Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравната карта трябва да служи за ориентир, а не да закрива болници

Не бива Здравната  карта да се използва за административно  орязване на работещи структури. Това заяви д-р Иван Маджаров, един от авторите на Здравната карта и председател на Българската болничната асоциация. Според него нищо не налага закриване на болници. Тези лечебни заведения, които са в тежко финансово състояние и легловата база не се използва максимално е логично да  се преобразуват в болници за долекуване.

 От асоциацията смятаме, че тази карта би трябвало  да посочи къде има излишък на легла, недостиг на специалисти  и в никакъв случай да не се използва като инструмент за орязване на структури, защото зад тях стоят и лекари и пациенти, подчерта д-р Маджаров.

В здравната карта  прави впечатление, че когато говорим за доболнична помощ има недостатъчност на джипита и специалисти, а когато говорим за болници има свръхпредлагане на легла. Това беше методиката, по която трябваше да работим . Но ако погледнем зад леглата и видим обезпечеността с лекари и в болничната помощ  ще видим, че и тук има недостиг на лекари,  коментира д-р Маджаров

Д-р Маджаров посочи, че след 1 април ще стане ясно с кои болници РЗОК ще  сключи договори. Критериите, било то определени от ЗМ обаче, не бива да правят подбора кои да са тези болници, с които да се сключва договор. Това ще направи пациента, категоричен е д-р Маджаров.

Припомням, че според здравната карта в Пловдив леглата са 690 в повече. В момента има 5511 активни легла, а според картата те трябва да бъдат редуцирани до 4821. Най- голям е излишъкът на хирургични легла – 182, следвани от леглата за лечение на ревматология – 106, урология – 102 и гастроенетерология – 81. В Пловдив обаче има недостиг на легла за педиатрия – 61, клинична алергология – 20 и пневмология – 20.

Интервю с д-р Маджаров може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45