Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напусна ни поетът дисидент Петър Манолов

Снимка: vesti.bg

На 76-годишна възраст почина поетът дисидент Петър Манолов. 

Името на Петър Манолов нашумя през 1988-та година, когато заедно с Илия Минев учредява Независимото дружество за защита правата на човека и става негов секретар. В началото на 1989-та е арестуван и обявява гладна стачка, след като силовите органи изземат поетичния му архив. Ето какво разказва пред БНР Манолов по този повод:

На 31 ден от гладната стачка разговаряхме си с Божидар и Христина, и техният телефон звъни, Христина идва и казва:

„Търсят те по телефона.“

„Кой ще ме търси по вашият телефон, бе?“

„Нищо не мога да кажа, търсят Петър Манолов.“

Поех въздух, вдигнах слушалката и се обажда Жельо Митев Желев. Казва: „Петре, преустанови гладната стачка. Утре ще ти бъде върнато всичко конфискувано“.

Казвам: „Жельо, не може ли да прекратя утре, като ми бъде върнато всичко?“.

И той: „Недей бе човек, със здравето, така, така…“

„Каквито и последствия да има, аз няма да се захраня тази вечер. Аз ще се захраня, когато ми върнат архива.“ Подейства като нокдаун!

През февруари 1989-та по разпореждане на ЦК на БКП в цялата страна се провеждат открити партийни събрания с обсъждане и заклеймяване на поезията му. През  май 1989 година Манолов и семейството му са екстрадирани и живеят в Париж. В емиграция поетът създава фондацията „Болната планета - ВЗОВ“.

Завръща се в България през 1991-ва година и се кандидатира за президент през 1992-ра от независимото дружество "Безпартийни за демокрация". Остава обаче настрани от политиката до края на живота си.

През 2014 година Росен Плевнелиев го награждава с орден за ”Гражданска заслуга”. Автор е на стихосбирките: „Докато стана пясък", „Две поеми", „Кръгова отбрана", „Кобни думи".

Опелото ще се състои утре, 9 февруари 2016 година от 11:00 часа в църквата "Св. Архангел Михаил" при Централните гробища - Пловдив.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Калофер започнаха тържествата за 177 години от рождението на Христо Ботев

В Калофер започнаха  тържествата по повод 177 години от рождението на Христо Ботев. През деня възпитаниците на детска градина  "Радост" представиха поетичен рецитал, посветен на революционера. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова бе гост на  музикално-поетичният спектакъл "Жив е той, жив е...". Той бе представен от учениците от..

обновено на 05.01.25 в 20:40

Киселова в Пловдив: Няма драма със забавянето на бюджета

Няма драма затова, че ще се забавим малко с бюджета, тъй като Законът за публичните финанси е предвидил какво се случва, ако няма приет бюджет. Това коментира пред журналисти в Пловдив председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова. Тя уточни, че в последния ден на миналата година е бил внесен проект на закон, с който Министерския..

публикувано на 05.01.25 в 13:41

Отбелязваме Зимен Кръстовден, водата се кръщава и освещава

На 5 януари отбелязваме Попова Коледа или Зимен Кръстовден.   Празникът затваря цикъла на "мръсните дни", започващи от 25 декември.  "Мръсни" или "некръстни" се наричат според християнството тези дни, в които новороденият Иисус все още не е получил Светото Кръщение. Смисълът на празничния ритуал е чрез силата на кръста да се изчисти земята от..

публикувано на 05.01.25 в 08:55

Пуснаха движението по пътя Пловдив - Карлово след катастрофа с две жертви

Възстановено е движението по пътя Пловдив - Карлово при разклона за Калояново, съобщиха от МВР.  Пет и половина часа пътят бе блокиран от тежка катастрофа, при която загинаха двама  души, а петима пострадаха. По обед при челен удар между "БМВ" и "Фолксваген" на място са починали шофьорът на "Фолксваген"-а и негова спътничка. Дошлите спешни медици..

публикувано на 04.01.25 в 17:29

Зимен преход до хижа Тъжа

Тази сутрин стартира туристически поход към хижа „Тъжа“ в Стара планина, който ще продължи и утре. Това е първият за 2025 година поход, организиран от Туристическо дружество „Руен“.  Пътят свързва селата Тъжа и Острец от двете страни на Балкана и е известен като Русалийски проход, заради връх Русалка (Марагидик) покрай който минава. Хижа..

обновено на 04.01.25 в 13:20