Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата е на ръчно управление, но е рано за оптимизъм

Очаквано първият вот на недоверие към втория кабинет на Бойко Борисов не успя. 130 депутати го отхвърлиха. Според журналиста Петко Георгиевq от този вот  спечели Петър Москов и визията му за реформа в здравеопазването, защото напоследък се твърдеше, че той е самотен и няма подкрепата на мнозинството за промените. 

Атаката срещу Петър Москов не беше случайна, защото той е от хората, които говорят това, което мислят и се  ползва  с обществена подкрепа. Това е добър ден за него и неговата политика, каза Георгиев.

По повод спрените от премиера търгове за стотици милиони той подчерта, че е важно  докъде ще се развие отдалечаването на Бойко Борисов от Делян Пеевски. Коментарите за откъсване на връзките с олигархията са твърде оптимистични, но във всички случаи има заявка за стъпки в правилната посока, подчерта журналистът.

Трудно е да се каже докъде ще стигнат нещата. Много от коментаторите говорят повече, от колкото знаят. Големият проблем е върховенството на закона, в една нормална държава сделките трябва да  са прозрачни и подобни намеси като на Борисов са наприемливи. Не е сериозно една инвестиционна програма да бъде отменена заради някакви обществени съмнения. В държави, където срастване между власт и олигархия няма подобно нещо е немислимо. Редно е всичко да подлежи на нормален, съдебен контрол, а не да се действа своеволно, каза анализаторът.

Ако има достатъчно върховенство на закона не трябва да се стига до намесата в реализацията на проекти. За да се стига дотук очевидно трябва държавата да се поеме на ръчно управление, смята Петко Георгиев.  По думите му Борисов не е действал под влиянието на Брюксел или Берлин, а по- скоро е осъзнал, че пакетирането му с Пеевски е пагубно за него самия. Проблемът е, че нямаме яснота за отношенията Пеевски – Борисов.

Случилото е стъпка в правилна посока, но да  се надяваме това да не са само нашите позитивни надежди, заключи журналистът.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24