Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анимацията трябва да се изучава в училище

проф. Анри Кулев

Премиера на новия български анимационен филм „Пук“ ще се състои в Пловдив, в Лъки –Дом на киното.  Филмът е в  рамките на Детски кинофестивал - Пловдив 2016 и със свободен вход за децата. Днес от 13 часа лично създателят на филма  легендарният режисьор проф. Анри Кулев ще го представи на зрителите. Преди прожекцията Анри Кулев ще разкаже на децата и родителите  как се прави анимационен филм, за срещата си с Валери Петров и за предстоящите си планове да екранизира приказката „Меко казано”. 

Филмът  „Пук" е първият български пълнометражен анимационен филм от много години насам, направен с класическа рисувана анимация на хартия. Филмът е озвучен с гласовете на Антон Радичев (Хрили), Христина Ибришимова (Лили), Петя Силянова (Мидата), Линда Русева (Медузата), Димитър Иванчев (Октоподът) и Веселин Ранков (Калканът).

Анри Кулев е режисьор, аниматор, художник, карикатурист, сценограф, продуцент. Професор е по анимационна режисура в Нов български университет.Автор е на над 100 анимационни, документални и игрални филми и реклами.

проф. Анри Кулев:

Най-важното нещо е работата с децата, срещите с децата и опитът да ги научим да разберат  изкуството на анимацията. Това обаче трябва да се учи, защото изведнъж през последните години хората по някакъв начин се разпаднаха. Компютърът ги направи страшни индивидуалисти, хората се затвориха в себе си, загуби се усещането за кинозалата, за общността, за това да се гледа и да се разбира заедно кино. Това е опасно, подчерта Анри Кулев.

Той обясни, че по тази причина се правят работилници с деца, с които се разговаря, а те правят филми.  Част от фестивала във Варна е преместен и в София, ще се работи и с пловдивски деца.

За тези  20 години НБУ е пуснал повече от 700 подготвени студенти – млади хора, част от които намериха пътя си в чужбина, други  работят в България и правят филми. Това е огромен потенциал. Трябва да вкараме анимацията в училище, подчерта  проф. Анри Кулев.

От миналото нищо не трябва да се забравя, но трябва да се търсят и нови форми. Приказката „Пук“ на Валери Петров е чудесна и свързва няколко поколения, а сега  вече тя е и в учебника за втори клас.  Много ни се иска това да продължи не само с класика на българската литература Валери Петров, но - и с анимация, защото тя е интердисциплинарно визуално изкуство, което може да обедини всичко. Представете си  тя да влезе в училище между първи и пети клас. Представете си един урок по история, в който децата с техния артистизъм и изрязани от картон царе и царици,  как по-бързо и по-директно ще влезе историята през сърцата и ръцете им..да правят анимационни филми, да ги озвучават. .. Анимацията е изкуство и на миналото, и на бъдещето, всичко, до което се докосне окото и мозъкът, е анимация, заяви проф. Кулев.

 За реформата в българското образование, като виртуален участник в нея, той заяви, че това е най-сложната материя, в която са замесени страшно много страсти, а и страшно много пари от ЕС, така че амбициите ще бъдат страхотни. Думата „жертва“ обаче не подхожда за децата. Децата не могат да бъдат жертви, подчерта проф. Анри Кулев. Чуйте повече от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22