Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит национален празник!

| обновено на 03.03.16 в 10:41

България отбелязва 138 години от Освобождението си от османско владичество.

На този ден, в Сан Стефано, край Истанбул, е подписан мирен договор, с който се слага край на Руско-турската освободителна война и се създава третата българска държава.

Пред Паметника на Незнайния войн на площад "Св. Александър Невски" в София тържествено беше издигнато националното знаме в деня, в който България отбелязва 138 години от Освобождението си от османско владичество.

На тържествения ритуал прозвуча националният химн и оттекнаха 20 артилерийски салюта. Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Росен Плевнелиев поздрави представителните армейски части. Гвардейци пренесоха националния трибагреник, състоя се и тържественият ритуал по издигане на националното знаме, а представителният духов оркестър изпълни химна на България. На паметника беше положен един венец като символ на единството на нацията. С минута мълчание беше отдадена почит на загиналите.

Стотици се събраха в храм-паметника "Александър Невски", където българският патриарх Неофит отслужи богослужение за празника. Богослужението започна със заупокойна молитва в памет на героите на България. Патриархът отслужи и благодарствен молебен за благоденствието на българския народ.

Хиляди българи се събраха в подножието на връх Шипка за тържествата. Колоната от автомобили започва от град Шипка и продължава 18 километра до върха. Сред официалните гости на тържествата на връх Шипка е вицепрезидентът Маргарита Попова, дипломати и военни аташета на посолства в България.

Кулминацията на честванията е вечерта със заря-проверка от площада пред Паметника на Цар Освободител в столицата. БНР ще предава пряко тържествата.

За първи път Националният празник 3-ти март ще бъде отбелязан в Пловдив с тържествена заря – проверка. Началото ще е точно в 18,30 часа пред Централния военен клуб, където слово ще произнесе бригаден генерал Явор Матеев, командващ на 68 бригада специални сили. В провеждането на зарята ще участват три представителни роти и представителния духов оркестър на ВВС.

Тържествата за 138 година от Освобождението на България в Пловдив започнаха  с молебен в църквата „Света Богородица“, който отслужи митрополит Николай. В храма бяха кметът Иван Тотев, областният управител Здравко Димитров, председателят на Общинския съвет Савина Петкова, народни представители, районните кметове, представители на политическите партии и граждани.

След службата всички се качиха до Паметника на Освободителите на хълма Бунарджик, където от 1881 година до днес се отбелязва Освобождението на България. Слово произнесе кметът на Пловдив Иван Тотев, бяха поднесени венци и цветя. По-късно на Паметника на опълченците на Централни гробища свещеници отслужиха заупокойна панихида за героите на Освобождението.

Следобед на площад „Стефан Стамболов“ е концертът на Биг Бен Пловдив с класически евъргрийни.

В Асеновград също бе отслужена панихида в памет на загиналите за Освобождението на България. Службата бе в двора на храм "Св. Димитър", пред паметника на прапорчик Вишняков, където в знак на признателност бяха поднесени венци и цветя.

Честванията продължават на централния площад "Акад. Николай Хайтов", където се състоя военен ритуал по издигане на националния флаг. Слово произнесе кметът на общината Емил Караиванов.

Детски крос се проведе навръх 3-ти март в Куклен. Очакванията са в него да се включат около 50 участници от различни възрастови групи. Събитието се е превърнало в традиционно и се прави всяка година на връх националния празник.
Кметът на Куклен Мария Белчева поднесе венци пред паметника на загиналите в Балканската война и Първата световна война, който се намира в парка в центъра на града. В празника на площада участваха два местни певчески състава – един от деца и един от възрастни. Предвиден е и рецитал на ученици в СОУ „Отец Паисий” в Куклен.

С пушката на легендарния капитан Петко войвода тръгна шествието на смолянското сдружение "Родопски хайдути" от храм "Свети Никола" в квартал Устово до площад "Възраждане". Родопчани и гости на събитието имаха възможност да видят светинята, която се съхранява в регионалния исторически музей "Стою Шишков" в Смолян. Секретар на отряда на  Петко Войвода през 1878 г. е бил именно устовецът-свещеник Атанас Келпетков. Петко Войвода е свята личност за родопчани и всяка година в деня на националния празник, неговата пушка събира последователите на заветите и делата му.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Казусът с мозайките в Епископската базилика стигна до МК

Общинските съветници от ПП-ДБ в Пловдив сезират министерството на културата заради влошеното състояние на мозайките в Епископската базилика на Филипопол.  В позиция до медиите те определят като абсурдни обясненията на заместник-кмета Пламен Панов, който, според тях, прехвърля отговорността върху Общински институт „Старинен Пловдив“ и подменя..

публикувано на 22.11.24 в 10:19

В Царацово разкриха склад за контрабандни цигари, щетите са за 12 млн. лв.

Депо за съхранение на цигари без бандерол е разкрито в пловдивското село Царацово при акция на ГДБОП под надзора на Районната прокуратура в Пловдив.  Разкритите нелегални цигари са на стойност над 8 млн. лева, още 4 млн. лв. е неплатеният акциз.  Така складът в Царацово е един от най - големите в страната за контрабандни цигари. По случая е..

публикувано на 22.11.24 в 09:48
Снимката е илюстративна

Обучение по безопасно движение в ДГ „Майчина грижа“

Площадка за безопасност на движението ще открият в детска градина „Майчина грижа“ кметът на район „Централен“ Георги Стаменов и директорът на Областната дирекция на МВР ст. комисар Георги Машонов.  Служители от сектор "Пътна полиция" под формата на игра ще покажат на малчуганите как да различават видовете пътни знаци, сигналите на светофара и..

публикувано на 22.11.24 в 06:43

Педагогическият факултет на ПУ празнува 40 години с национална конференция

Над 150 участници събира национална научна конференция, организирана от Педагогическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“. Поводът е 40-годишнината на Факултета , а в интердисциплинарния форум ще се включат настоящи и бивши преподаватели, партньори от други висши училища и образователни институции, както и от други факултети на ПУ. Това обяви..

обновено на 22.11.24 в 06:38

Без данъчни услуги в Пазарджик до вторник

Отдел "Местни данъци и такси" в Пазарджик няма да работи от 22 до 25 ноември поради надграждане на информационното оборудване и софтуера, информират от общинската администрация.  Временно ще бъдат спрени всички видове услуги и справки за физически и юридически лица, отнасящи се към работата на отдела, включително плащания.  Системата ще бъде..

обновено на 22.11.24 в 06:37