Българското училище „Кирил и Методий“ в Париж има за цел да разпространява българския език и българската култура, заяви за Радио Пловдив директорът и преподавател по българска история Мария Атанасова.
Тази година училището отбелязва 10 годишен юбилей.
Преподаваните предмети са български език и българска литература, история и география на България, а обучението, което се извършва всяка събота е съобразено с изискванията на българското Министерство на образованието, както и на френското законодателство, отнасящо се до дейността на асоциации и техни образователни структури, обясни Атанасова
В училището учат деца от 6 до 18 години, независимо от тяхната националност и социален статут.
Те могат да бъдат българофони, франкофони или двуезични на тези два езика. Училището отговаря на образователните нужди на два типа публика: деца, временно пребиваващи във Франция, и деца, постоянно живеещи в тази страна.
Според Мария Атанасова децата идват с голямо желание и искат да учат български език. За преподвателите обаче, е много трудно да преподават по българските учебни програми и учебници, защото те не са съобразени с типа ученици и специфичните възможности на децата, които през седмицата учат във френски училища. Това е проблем, който е валиден и за останалите български училища по света, които имат мисията да запознават българчетата, които растат, а много от тях са и родени зад граница с българския език, традиции и култура, подчерта Мария Атанасова
Тя разказа за срещата в Дъблин на няколко български училища – от Будапеща, Париж, Прага и Дъблин, които вече втора година работят по проекта на програма „Еразмус“ за традиционните български празници в Европа.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..