Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КТ „Подкрепа“ ще съди кмета на Асеновград, дискриминирал синдикалисти

КТ „Подкрепа“ ще съди кмета на община Асеновград д-р Емил Караиванов за дискриминация по синдикален признак, проявена към нейни членове от сферата на общинското здравеопазване. Индивидуалните съдебни искове ще бъдат заведени до дни, от името на всяка една от 18-те медицински специалисти от общинските училища и детски градини, съобщи председателят на СРС „Подкрепа“ Атанас Кръстев.

Проблемите започнали преди една година, когато била учредена секция на „Подкрепа“. От тогава до сега така и не бил подписан колективен трудов договор (КТД) с „Подкрепа“ за общинското здравеопазване, въпреки многобройните покани от тяхна страна. Същевременно кметът подписал КТД с КНСБ. 

Като следствие нашите членове получават по-ниски заплати и ползват по-малко отпуска от тези на другия синдикат. За проблема сме сезирали Областния съвет за социално сътрудничество и Комисията за защита от дискриминация, поясни зам.-председателят на синдиката Христо Даскалов, който е юрист.

От месеци има заплахи за съкращения и уволнения към членове на „Подкрепа“ да напуснат и да се присъединят към КНСБ. Под натиск това вече направиха 3-ма наши колеги, потвърди председателят на синдикалната секция в Асеновград Надя Стоева.

Ще се борим за правата на всеки синдикален член, защото от години имаме сигнали за сериозни нарушения в община Асеновград, включително сигнали за корупция и че синдикатите се ползват за политическа активност. За момента ще се въздържа от конкретни факти, заяви председателят на СРС „Подкрепа“ Атанас Кръстев.

"Не мога да сключа втори КТД според разпоредбите на Кодекса на труда, ми обясниха юристите на община Асеновград. Двата синдиката трябва да стигнат до единно решение и да подпишем един документ, а не два", обясни пред Радио Пловдив кметът д-р Емил Караиванов. Той отказа да коментира обвиненията за корупция в общината с аргумента, че липсва конкретика.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ПУ с няколко награди от конкурса „Студент на годината“

Младата изследователка от катедрата по органична химия на ПУ „Паисий Хилендарски“ Миглена Милушева е победител в категорията „Докторант на годината“ в тазгодишното издание на конкурса „Студент на годината“. Милушева получи отличието от заместник-министъра на образованието акад. Николай Витанов, който изрази увереност, че за нея това е само..

публикувано на 01.03.25 в 18:21

Стотици кукери прогониха злото от Карловската община

На площад „20-ти юли“ в центъра на Карлово се проведоха традиционните кукерски игри. Тази година участие взеха 17 състава.  Заместник-кметът Антон Минев откри празника и поздрави всички самодейци, които възпроизвеждат уникалната българска традиция.  Стотици хора наблюдаваха дефилирането на кукерските състави.  Тази година в празника "Старчовден"..

публикувано на 01.03.25 в 14:19

Иззеха 445 кг марихуана при спецакция в село Главатар

Второ депо за наркотици е разкрито при специализирана полицейска операция на ГДБОП на територията на област Пловдив. Акцията е проведена на 27 февруари в село Главатар, община Калояново, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.  Наркотичните вещества са били открити в 27 кашона в микробус, увити в полиетиленово фолио и подготвени за..

публикувано на 01.03.25 в 11:54

С близо 400 нови знамена Пловдив посреща 3 март

С близо 400 нови знамена Пловдив ще посрещне националния празник 3 март – Ден на Освобождението на България от османско иго.   Екипи на общинското предприятие „Чистота“ ги монтираха по електрическите стълбове на надлез „Скобелева майка“, Коматевско, Асеновградско, Кукленско, Карловско и Пещерско шосе. На пет от входно-изходните артерии на..

публикувано на 01.03.25 в 09:35

Пловдивските читалища организират посрещане на Баба Марта

От 11 часа на пл. „Стефан Стамболов“ пред Община Пловдив пловдивските читалища организират традиционното посрещане на Баба Марта.  Организаторите са подготвили пъстра програма със закичване на мартеници, фолклорни песни и танци, ателиета на открито.  Читалищните дейци очакват гражданите и гостите на града да се включат в празничната веселба и..

обновено на 01.03.25 в 07:51