Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да има електронен регистър за всички паметници на културата

Незаконното разрушаване на  тютюневия склад  на улица „Одрин“  успя за много кратко време на  формулира въпроси, които  са били пренебрегвани с  години. 

Днес  се питаме заедно  с това, кой е виновен за случилото се и още – защо се стигна дотук и ще продължи ли  безконтролното разрушаване на ценни за  пловдивската  и националната  архитектура  сгради, за да не ставаме свидетели на  стърчащи руини като тези, които виждаме по време на война.  

Ще припомня, че вчера на  адвоката на фирмата – собственик на печалноизвестния тютюнев склад  на гърба на автогара „Юг“ представители на  Инспектората от  Министерството на културата връчиха заповед, с която  по-нататъшното разрушаване на сградата се забранява и се сформира  междуведомствена комисия по Закона за културното наследство. 

Какво следва оттук нататък и в какви законови рамки можем да очакваме развитието на казуса – Веселина Пеева разговаря  със заместник-кмета по култура Амелия Гешева. Може да чуете интервюто в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11