Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Господинов гостува в „Молескин“

| обновено на 11.03.16 в 16:24
Снимка: ИК „Жанет 45“

Георги Господинов едва ли има нужда от представяне. В момента той е най-продаваният и превеждан български автор. Гарт Грийнуел от престижното списание „Ню Йоркър“ коментира стила на Господинов и мястото на книгите му на американския пазар по следния начин:

Господинов отхвърля грандиозните повествования, предлагайки на тяхно място полихронията, многогласието на дребните хронологични моменти. Както в „Естествен роман”, така и във „Физика на тъгата” разказвачът се нарича Георги Господинов. Романът пристига зад океана в момента, когато американските читатели са привлечени от новели, които флиртуват с автобиографични елементи и предизвикателни различия между истина и художествена измислица. Но докато обичайният предшестващ модел на творбите на останалите модерни автори в Америка е този на В.Г. Зебалд, то Господинов се движи по образеца на Борхес. Модел, който се наслаждава на пакостливите игри и екстравагантните фантазии, които споделя с читателя.

Георги Господинов е обаятелен разказвач, автор на романи, стихосбирки, пиеси, сборници с истории от социализма, а по последния си проект „Сватби на животни и неща“ работи с изключителен партньор – дъщеря си Рая Господинова. На 26 февруари двамата гостуваха на „Малкият Пловдив чете“ по покана на ИК „Жанет 45“, което беше и случай за екипа на „Молескин“ да го покани за гост в предаването.

За „Молескин“ писателят е подготвил разнообразна музикална селекция, като всяка от песните е съпроводена с история, която ще ви накара да преоткриете музиката и да я слушате по нов начин. Познаващите творчеството на Господинов ще чуят някои очаквани песни, други обаче ще бъдат пълна изненада.

Не пропускайте „Молескин“ на 11 март от 17:00 по Радио Пловдив, Повторението ще бъде в неделя, 13 март от 19:00, а който и тогава не успее, ще може да слуша цялото предаване в Mixcloud канала на предаването тук: https://www.mixcloud.com/Moleskin/




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Цвета Марова представя живопис в галерия "Сигна"

Цвета Марова открива днес изложбата "Асертивно" в галерия "Сигна". Това е нейната третата изложба в галерията.  Свободолюбива, непредсказуема, експресивна... Такава е и живописта й. Образите, вплетени в нейните колоритни композиции, са с прелестен небесно-земен произход, изплуващи сякаш от дълбините на Вселената и водещи обратно към нея...

обновено на 07.05.25 в 10:25

Четвъртият роман на Николай Терзийски е "Родиния"

 "Точно днес" с писателя  Николай Терзийски говорим за най-новата му книга, която той нарече " Родиния ". Премиерата ще е на 14 май в София, а месец по-късно и на "Пловдив чете". "Родиния" е книга пътуване и книга завръщане. Сборник - роман от 16 истории, посветен на завръщането към себе си. Така го описва и редакторът на книгата Борис Минков...

публикувано на 07.05.25 в 08:31

Представят литературното наследство на Стефан Памуков

Изложба с издания на литературния историк и изследовател Стефан Памуков се открива днес в централната библиотека на Пловдивксия университет "Паисий Хилендарски" .  Неговото литературно наследство включва близо 30 заглавия плюс многобройни публикации в периодичния печат. Още като студент Стефан Памуков започва да събира епистоларното наследство..

публикувано на 07.05.25 в 07:13

Всички посрещат с голяма радост Духовите оркестри

През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...

обновено на 06.05.25 в 13:36

Великите европейци - Вилхелм Рьонтген

В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..

публикувано на 05.05.25 в 15:48