Георги Господинов едва ли има нужда от представяне. В момента той е най-продаваният и превеждан български автор. Гарт Грийнуел от престижното списание „Ню Йоркър“ коментира стила на Господинов и мястото на книгите му на американския пазар по следния начин:
Господинов отхвърля грандиозните повествования, предлагайки на тяхно място полихронията, многогласието на дребните хронологични моменти. Както в „Естествен роман”, така и във „Физика на тъгата” разказвачът се нарича Георги Господинов. Романът пристига зад океана в момента, когато американските читатели са привлечени от новели, които флиртуват с автобиографични елементи и предизвикателни различия между истина и художествена измислица. Но докато обичайният предшестващ модел на творбите на останалите модерни автори в Америка е този на В.Г. Зебалд, то Господинов се движи по образеца на Борхес. Модел, който се наслаждава на пакостливите игри и екстравагантните фантазии, които споделя с читателя.
Георги Господинов е обаятелен разказвач, автор на романи, стихосбирки, пиеси, сборници с истории от социализма, а по последния си проект „Сватби на животни и неща“ работи с изключителен партньор – дъщеря си Рая Господинова. На 26 февруари двамата гостуваха на „Малкият Пловдив чете“ по покана на ИК „Жанет 45“, което беше и случай за екипа на „Молескин“ да го покани за гост в предаването.
За „Молескин“ писателят е подготвил разнообразна музикална селекция, като всяка от песните е съпроводена с история, която ще ви накара да преоткриете музиката и да я слушате по нов начин. Познаващите творчеството на Господинов ще чуят някои очаквани песни, други обаче ще бъдат пълна изненада.
Не пропускайте „Молескин“ на 11 март от 17:00 по Радио Пловдив, Повторението ще бъде в неделя, 13 март от 19:00, а който и тогава не успее, ще може да слуша цялото предаване в Mixcloud канала на предаването тук: https://www.mixcloud.com/Moleskin/
След дни ще отбележим 175 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод, тази събота "Срещите" ви припомнят за медальона, който английската благородница лейди Емили Ан Странгфорд сваля от гърдите си и подарява на 26 годишния тогава Вазов през 1877 година. И това е първата му литературна награда. По-късно..
"Филмови нощи във Филипополис" започва днес и ще продължи до 25-и юли. Програмата му включва както нови заглавия, така и четири класики. Тази година в селекцията няма български заглавия. Фестивалът се открива с лентата „Формула 1: Филмът“ с участието на Брад Пит и Хавиер Бардем. Режисьорът Джоузеф Косински е заснел лентата по време на..
Съвместна дипломна изложба „Онова, което остава“ откриват в Пловдив студенти от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ), съобщават от висшето учебно заведение. По думите им експозицията е част от защитата на студенти от образователно-квалификационна степен „Магистър” в специалност „Фотография“ и е..
С послание за мир, почерпка и автентичен дервишки танц мюсюлманската общност в Пловдив отбелязва Деня на ашурето. Празникът ще се състои по обед пред Джумая джамия и се счита за обща ценност на всички религии. Според традицията на този ден се вари и раздава ашуре с послания за солидарност, разбирателство, състрадание и толерантност...
18 представления съдържа 29-ото издание на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“, чийто домакин е Пловдивския театър от 10-и до 21-и септември. Короната в афиша на форума е гостуването на спектакъла „Разстоянието“ от най-стария театрален фестивал в Европа „Авиньон“, Франция. Текстът и режисурата са на Тиаго Родригес, който ще..