Учредяването на ново сдружение, за логистична и юридическа помощ на пострадалите при катастрофи и последиците от тях, инициират синовете на прегазения в Пазарджик миналия декември Никола Лазаров, възрастен мъж на 70 години. Днес те организират граждански протест пред Съдебната палата в този град, заради освобождаването на 10-ти март под гаранция от 3 000 лв. на младежа, който с висока скорост с джипа си блъсна и уби баща им на открита улица при чиста видимост.
27-годишният Иван Янакиев бе пуснат под по-лека мярка след изтичането на законовия двумесечен срок за задържане по отправените му обвинения – причиняване на смърт по непредпазливост, гласят мотивите на съдебния състав.
Протестиращите не оспорват законноста на решението, но настояват шофьорът-убиец да бъде поне под домашен арест, тъй като на свобода, макар и под парична гаранция той продължава да бъде опасен за обществото и подозират, че може да избяга от правосъдието, обясни пред Радио Пловдив синът на загиналия – Макс Лазаров.
Той призова за отстраняването на прокурора Стефан Янев, който според него от самото начало неглижира делото и го води към задънена улица.
Освен това излезлите на протест искат много по-строга промяна в законодателството за нарушения на пътя и виновно поведение при катастрофи.
По думите на Макс Лазаров се очакват около триста души да се включат в протестното присъствие пред Съдебната палата в Пазарджик.
Утре, в Апелативния съд в Пловдив ще се разгледа обжалването на прокуратурата срещу освобождаването на шофьора.
Припомням, инцидентът стана на 18 декември миналата година на пешеходна пътека на ул. „Пловдивска“ в Пазарджик. Луксозният джип буквално помита възрастния мъж, движейки се с много висока скорост като на рали. Загиналият на място пешеходец е бил влачен от автомобила около 100 метра.
При разследването на случая стана ясно, че при ограничение от 40 км/ч Иван Янакиев е карал с над 100. Младият мъж често нарушавал правилата на пътя. Оставал и без книжка заради шофиране след употреба на алкохол и наркотици.
Янакиев има 11 фиша, нито един от които не е платен. Има издадени и пет наказателни постановления, четири от които са влезли в сила.
Бившият частен съдебен изпълнител от Пловдив Атанас Атанасов беше осъден на 9 години затвор за кражбата на над 660 хиляди лева На подсъдимия е наложена и забрана да упражнява професията частен съдебен изпълнител за срок от 10 години. Случайт е отпреди 12 години, когато в качеството си на длъжностно лице той е присвоил общо 660 705 лева...
Наркодилър е задържан при спецакция на полицията в Столипиново. При проверка на незаконна жилищна постройка на улица „Крайна“, в която живеел 44-годишен криминално проявен и осъждан мъж, са открити и иззети около 15 грама синтетичен канабиноид и малко количество фентанил. Мъжът е задържан за 24 часа, а срещу него е образувано бързо производство за..
Община Стамболийски започва мащабен инфраструктурен проект за над 18 млн. лева. Подписан е договор между кмета Петър Неделев и фирмата изпълнител, спечелила обществената поръчка за първия етап от обновяването на уличната и водопроводна мрежа. Проектът включва подмяна на амортизираната водопроводна система, изградена през 50-те години на миналия..
Оборудване за гасене на пожари, спасяване и оказване на първа и долекарска помощ е откраднато от клубното помещение на Спасителен клуб за бъдеще – Пловдив в район „Тракия“. Оборудването е използвано при наводнения, бедствия, пожари и други кризи. То е закупено с дарителски средства и с лични пари на доброволците от клуба. Оттам определят..
Директорът на ОДМВР-Пазарджик с тарши комисар Даниел Бараков е отстранен от поста си, съобщиха от Министерството на вътрешните работи . По разпореждане на главния секретар на МВР, главен комисар Мирослав Рашков, е започнала проверка на цялостната работа на областната дирекция по време на подготовката и провеждането на частичните избори за..