Проф. Тодор Кръстев е почетен член на Международния съвет за паметници на културата и забележителните места (ИКОМОС), почетен председател на ИКОМОС -България и член на Академия ИКОМОС. Той е експерт на ЮНЕСКО и ИКОМОС за Световното наследство с проведени над 30 мисии по света.
Склад "Ориента" попада под защитата на закона, защото първо е част от историческата зона "Филипопол – Тримонциум – Пловдив" и второ влиза в системата от улични ансамбли по улиците Иван Вазов и Цанко Дюстабанов. Те имат ясни граници и за тях са валидни строги режими и всяка намеса върху сградата, трябва да бъде съгласувана с НИНКН, подчерта професорът. Ако се стигне до съд, документите, които определят статута на сградата, ще бъдат определящи, уточни той.
"Не може общината да не разполага с документи за статута на сградите – паметници на културата", коментира Тодор Кръстев.
По повод твърдението на професор Божидар Димитров, че НИНКН е издал фалшивия документ срещу подкуп почетният председател на ИКОМОС заяви, че Димитров отдавна води война с Института, защото иска закриването му. По думите му, обаче, случаят в Пловдив и Харманли, са част от по- голям проблем, който е много съществен за българското общество.
Форум "Културно наследство" днес протестира срещу внесените промени в Закона за културно наследство, с които се дават правомощия на големите общини да се разпореждат с паметниците на културата, каза още експертът. Според него и колегите му, ако те бъдат приети, пораженията в Пловдив и Харманли ще бъдат ежедневие, защото общините нямат комплексен експертен потенциал. Както виждате общината не знаеше, че това е групов културен паметник, добави професор Кръстев.
Заради бързината, с която трябва да се усвояват европейските фондове за строителството в централни градски зони, експертните мнения на НИНКН пречат на общини и инвеститори да се развихрят.
Кметът знае ли, че складът е част от групов паметник, попита още Тодор Кръстев и добави, ако общината няма документ за това, би било жалко!
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..