Хората, които доведоха Европа до това състояние планираха това от години наред. Това което се случва в Европа е добре планирано от супер силите от години наред. В историята трудно се случват неща, които не са планирани, малките народи по- скоро сме зрители и най- вече потърпевши, смята доц. д-р Лизбет Любенова от Института по исторически изследвания към БАН.
Въпросът е какво правим ние, които нямаме нито ресурси, нито възможности, дори политически лесно можем да се дестабилизираме, попита историкът.
Държавите, които са били под османско владичество взимат мерки, но Централна Европа продължава да си затваря очите и да прилага една неоосманска политика, която се твори научно и стратегически от години, но и вече се прилага на практика. Едва ли лидерите не осъзнават това, но най- вероятно става въпрос за икономически зависимости, коментира доц. Лизбет Любенова.
Англия стои настрани, заиграва се със САЩ, затваря се. И точно когато на Европа й е трудно, тя си извоюва привилегии. Европа ще изготви политика, но въпросът е колко ще бъде изоставането, защото може да бъде и фатално, добави тя.
Народите не помнят дълго и в крайна сметка повтарят старите си грешки. Един модел не може да се провали, преди да бъде изграден докрай. Държави, които дори не бяха пряко ударени от бежанската вълна демонстрират възраждане на националното чувство. Ако няма колективна защита, тогава национализмът ще се събуди и никой няма да го спре. Една гражданска дестабилизация в Европа не е желана . Бежанската вълна е идеализирана - едни хора не могат сами да решат и да тръгнат, някой ги насочва, коментира Любенова.
Аз съм от хората, които смятат, че една крепост не пада отвън, а отвътре. Много сили от Арабския свят, а и в САЩ имат интерес от отслабване на Европа. Европейският пазар е огромен и той пречи на някого. Но никой не може да завладее този пазар отвън, някой го е предал. Не е само Ангела Меркел, обаче. Не мисля, че ислямският свят има Пета колона, но има лидери, които пречат този процес да спре, подчерта историкът.
Европа няма ясна визия какво прави оттук – нататък, решенията са спонтанни, непоследователни, единствено Унгария има собствена политика. Докато Европа не заговори на един глас, нищо няма да се получи. Напоследък Австрия призовава за защитни мерки, но само тя не е достатъчна. Европейските лидери продължават да са орел, рак и щука, смята Любенова.
Много хора се заблуждават че това не е неосманизъм и неоислямизъм. Има централи, които подготвяха тази политика, като учен го виждам. Голяма част от моите колеги се продадоха за паница леща. Това ще има сериозни последици, каза тя добави, че самите бежанци и тяхното поведение говори за същото – те искат да не работят, да получават помощи и да не изпращат децата си в светските европейски училища.
Много преди атентатите в Брюксел това се виждаше. Тези клетки и структури отдавна се изграждат, просто сега ескалираха, подчерта тя.
България засега е остров на блажените. Нашата държава не е атрактивна, защото живеем под прага на бедността. Те не искат да останат тук заради безработицата. Не знам дали това ще ни спаси, но засега оставаме една спокойна държава. Но това говори много лошо за присъствието ни в Европа, защото сме по- бедни от имигрантите. Ние сме бедни, но блажени, въпросът е дали това ни задоволява, заключи историкът.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Мястото е кръстовището на..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..