В протестните действия се включиха над 90 процента от общопрактикуващите лекари. На много места те бяха подкрепени от специалистите в доболничната помощ. В ДКЦ "Тракия" се включиха всички семейни лекари. Джипитата от Пловдив излязоха пред кабинетите си като обясниха мотивите си за протеста:
"Срещу неумението да се прави здравна политика , срещу нежеланието да се прави здравна политика и срещу претенцията, че се прави здравна политика".
"Здравният министър обяснява, че за първичната помощ се дават средства, но без да дава конкретика, а проблемите са трупани с години. Протестът не е за пари, ние искаме да се преустанови този административен хаос. Има много грешки в новата уредба".
Пред лекарските кабинети беше спокойно. Пациентите обаче не приеха еднозначно протестите.
Между 16 и 17 часа предстои протестът на лекарите, които са втора смяна.
На първи април, целия ден, общопрактикуващите лекари няма да преглеждат, но ще бъдат осигурени дежурни кабинети. Всеки семеен лекар ще залепи информационна табела на вратата си и ще бъде на разположение и на телефона си, съобщават от сдружението на общопрактикуващите лекари. Припомняме, че причината за протеста е, че според лекарите състоянието на здравната система е достигнало критичната точка на хаоса и предлаганите от министерството промени не водят до развитие и подобрение. Решението идва и след като Националният съвет на Българския лекарски съюз сне миналия петък доверието си от Министерството на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса.
Личните лекари в Асеновград също се включват в масовите протести на колегите си от страната. Те затварят кабинетите от 10 до 11 и от 16 до 17 часа. През това време един дежурен кабинет в болницата ще поема пациентите със спешни състояния, съобщи председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в града д-р Лилия Ставрева.
Утре /четвъртък/ кабинетите на семейните лекари ще останат затворени. Те ще изразят своето недоволство от здравната политика пред сградата на РЗИ в Пловдив, уточни д-р Ставрева. По думите й медиците реагират срещу новите правила на работа, заложени в различни наредби от здравното министерство, без диалог с лекарите, които увеличават бумащината за сметка на времето за пациентите.
Днес се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. От 14.00 до 16.30 часа ще има специално предаване на всички програми на националното радио. По традиция празникът ще бъде отбелязан с тържествена церемония по..
Нов председател на Адвокатската колегия в Пловдив избират днес пловдивските адвокати. За поста се борят двама адвокати – Пламен Бонев и Ганчо Толев. Общото събрание започва в 10 часа в Аграрния университет, а утре продължава в сградата на Адвокатската колегия. Новият председател ще има мандат от три години.
Университетската болница за активно лечение "Свети Георги" в Пловдив получи модерна апаратура за диагностика и мониторинг на деца от "Българската Коледа". Апартурата е на стойност 146 880 лева и се очаква допълнително дарение на още една централна мониторингова система. Клиниката по педиатрия бе оборудвана с две високотехнологични системи,..
Кръгла маса за п риобщаването на децата със специални образователни потребности чрез спорт се провежда днес в Пловдив. Форумът се организира от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, Българска федерация по хокей на трева и Спешъл Олимпикс България. Сред участниците са университетски преподаватели,..
Вече е разчистено свлачището на пътя Пловдив-Смолян, съобщиха от полицията. Около 18 часа бе съобщено за свлечена земна маса на платното, на няколко километра след Бачково, в посока Смолян. До разчистването на пътя автомобилите се пропускаха само в едната пътна лента.