Иницативата „Дом на пловдивската опера“ стартира днес. Експерти от различи професионлни и обществени сфери обявиха намерението си да работят за каузата един от най- престижните културни институти да има и отделна подобаваща сграда.
Пловдивската опера е на гости у дома, въпреки че на реконструкцията на Градския дом на културата, където се играят спектаклите й се очакваше скиталчеството и да приключи. И ако днес критиките към техническата не пригодност на сцената са позабравени, то ежемесечни са битките на трупата да се включи в календара на сцената, която се дели с драматичния театър- драматично останал без сцена, гостуващи постановки, концерти на местни състави.
Споделяна многократно през годининте - днес идеята за построяване на специална оперна зала се облече във форма с учредяването на иницативен комитет и подписка. Първоначално артикулирана от Любозар Фратев, Мариана Чолакова, Никола Добрев, Илко Николов и Георги Стоев - тя ще търси подкрепа от Общинския съвет, администрацията и гражданите, за да намери финансиране, да се определи терен, да се възложи проектиране и строителство.
По мнението и на инициаторите проектът надали ще се реализира до 2019-та година, но инициативата няма къси хоризонти, сподели Любозар Фратев.
Любопитно е и къде е възможно да бъде построен оперен театър - засега са обсъждани терени на Гладно поле, до пощата в ж.р Тракия и свободни площи по двата бряга на Марица.
Учредителното събрание е тази вечер в зала „Съединение“ на Историческия музей.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..