Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Панама гейт показва, че сигурна безнаказаност няма

Мотивациите за регистрация в офшорна зона може да са различни - от намаляване на данъците до реално укриване на собствеността, коментира за Радио Пловдив икономистът Лъчезар Богданов

В тези юрисдикции, където има анонимност на собствениците вие извършвате стопанска дейност без останалият свят да разбира кой стои зад съответната фирма. Затова много често тези юрисдикции са независими държави. Те имат спогодби с голяма част от останалия свят и фактът, че имате компания в офшорка няма нищо лошо и незаконно, каза Лъчезар Богданов.

Проблемът е в изнасянето на капитали. Всеки има право да изнася и насочва капиталите си, проблемът идва ако този капитал е незаконно придобит. И вие именно затова искате да го изнесете, целта е да скриете парите си.

Панама гейт не е мащабна кампания за публичност или отваряне на данни, а оповестяване на изтичането на частична информация от един източник. Това нито е изчерпателен списък на всички, които имат офшорни компании в Панама, нито е изчерпателен списък на всички, които са прибягнали до подобни схеми на финансово планиране, поясни още Богданов.

Проблем е несъответствието на доходите на хората на обществена длъжност, чиито доходи надхвърлят приходите им от заплати. И тук съответните органи трябва да проследят произхода на парите и да разберат как са придобити. 

Информацията от Панамагейт трябва да предизвика разследване от страна на данъчните и полицейските органи. Трябва да се направи проверка, разбира се, дали има и български граждани в този списък. Ако има такива НАП трябва да провери произхода на техните пари, заключи Лъчезар Богданов.

Панама гейт показва, че няма сигурно съхранение на личните данни. Това трябва да действа възпитателно на хората, които извършват престъпления. Всичко може да бъде разкрито и ако няма сигурно правосъдие, то няма и сигурна безнаказаност, коментира още икономистът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Лана Петкова

В „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува Лана Петкова, учител по йога, соционалитик, иконописец и може би една от най-известните украинки в Пловдив. Родена е в Харков, но преди 30 години любовта я води в града под тепета, където намира и своята реализация. Създава собствена програма, която кръщава Ланетика. Според Лана йога дава сила и..

обновено на 01.03.25 в 08:21

Учители адаптират помагалата на брайловата азбука, а не държавата

Родители и ресурсни учители на деца с нарушено зрение настояват държавата да поеме ангажимент за адаптирането на брайлова азбука учебните помагала, които се използват в  училище. Това е един от изводите от проведената в Пловдив кръгла маса, посветена на приобщаването на деца с увредено зрение в системата на средното образование, организирана..

публикувано на 28.02.25 в 15:40

Двойните компенсации за период без ток са лош прецедент

До следващата седмица трябва да се направят оценките за това кои клиенти ще бъдат компенсирани с предвидените от държавата средства за липсата на ток в периода от 21 до 31 декември миналата година, каза Петър Костадинов от пресекипа на ЕВН. Той  припомни, че тук става дума за извънредните компенсации от общо около 2,2 милиона лева за цялата..

публикувано на 28.02.25 в 15:00

Хиляди цветни балони в подкрепа на хората с редки болести

С разноцветни вдигнати ръце, балони и флашмоб бе отбелязан Международния ден на хората с редки болести в Пловдив. В инициативата, която тази година се проведе в двора на Професионална гимназия по хранителни технологии и техника - град Пловдив /ПГХТТ/, се включи и заместник-кметът по спорт и младежки дейности Николай Бухалов. „Днес е денят, в който..

публикувано на 28.02.25 в 14:55

Студеното време се отрази на продажбата на мартеници

Заради много студеното февруарско време тази година в Пловдив продажбата на мартеници е слаба. Това споделят продавачи на бяло-червените символи на Главната улица, като допълват, че този сезон и цените са по-високи.  Въпреки студа десетки хора са разпънали сергии с мартеници из целия град, но най-вече в центъра на Пловдив.  По думите им хората..

обновено на 28.02.25 в 11:51