Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не всички роми са престъпници, само образованието ще ни спаси

Литературно четене и представяне на стихосбирката на младия писател от ромски произход - Иван Мирчев „Озарени пристанища“, се проведе в Младежки център в Пловдив днес, когато отбелязваме Международния ден на ромите. 

Литературното четене в Библиотеката на Младежкия център е обвързано с кампанията на Съвета на Европа „Движение за език без омраза“. Целта е да се даде добър пример за използването на словото за добротворчество. 

Представянето на книгата ми днес беше прекрасно. Много бих желал в медиите да има и по-добър образ на ромите, защото освен лошото има и много стойностни роми студенти, висшисти и други позитивни примери, коментира в интервю за Радио Пловдив Иван Мирчев. 

Моторът на моята книга е моята дъщеричка, която е на 9 годинки и е ученичка в 3-ти клас. Когато е при мен тя винаги чете и аз се опитвам така да я възпитавам.

Аз също чета много и съм чест гост в библиотеката, а от тази година още повече ще ходя там, защото съм решил да кандидатствам Българска филология в Пловдивския университет.

Потресен съм от диващината, от лъжепатриотизма и от отношението към всички роми, коментира още Мирчев. Те не могат да бъдат слагани в един кюп - има наистина престъпници, но има и свестни хора между нас. Аз също се сблъсквам с това отношение на дискриманация - когато общувам по телефона хората нямат проблем с мен, защото говоря добре български, но когато ме видят, че съм по-тъмен и започват да се държат по друг начин. Това не е правилно. 

Не виждам някой да има голямо желание да се занимава с ромските деца. Трябва да се измисли как да се работи с тях и което е много важно - да се работи и с техните родители. Важно е да се разбере, че интеграцията е възможна само през образованието, беше категоричен Иван Мирчев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Човешкият фактор убива на пътя

След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..

публикувано на 27.11.25 в 16:20
Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.

Вербалната агресия в парламента взриви улицата

Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците.  Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..

публикувано на 27.11.25 в 16:05
Еньо Енев

Ресторантьори предупреждават за фалити догодина

На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив.  Енев подчерта, че за разлика от..

публикувано на 27.11.25 в 11:18

Няма икономически разум в предложението за бюджета

Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет.  Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%.  Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..

публикувано на 27.11.25 в 11:11

НЗОК трябва да плаща медицинска дейност, а не заплати

В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...

публикувано на 27.11.25 в 11:03