Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Външният дълг нарасна при Орешарски, а не сега

Народното събрание единодушно прие решение, с което възлага на министъра на финансите да представи на Комисията по бюджет и финанси информация за разходването на средствата от националния бюджет за капиталови разходи в размер на над 2.5 млрд. лв. Министърът трябва да предостави тази информация до 30 юни и след това до 30 ноември.
Решението бе предшествано от дискусия в пленарна зала, инициирана от БСП за финансовата политика на правителството.
Според Муравей Радев в момента сме свидетели на един мит, на едно плашило, на един мит, който се развява от БСП

Дългът нарасна в мандата на кабинета „Орешарски“, заради авантюристичната политика на БСП и ДПС, които поставиха под угроза стабилността на финансите и позволиха КТБ да фалира. Те можеха да спасят банката и да накажат банкера – разбойника, коментира в интервю за Радио Пловдив бившият финансов министър Муравей Радев. 

По думите му мандата на Орешарски дългът е нараснал на 26 процента от БВП като толкова е и в момента и прогнозата е да скочи най- много с 1 процент до края на годината. Ако искаме дългът да намалява трябва да разберем, че трябва по- малко пари да се харчат за здравеопазване, образование, сигурност, социални дейности, които гълтат много пари, а дават все по- печални резултати, обобщи Радев.

Слушах този дебат и това, което чувах ме забавляваше. БСП иска хем повече разходи, хем и малък дефицит. Румен Гечев го каза – да се учим от Европа като харчим повече. В същото време казват „ужасен дълг“ . Това няма как да стане, това е нонсенс, каза финансистът и добави, че в момента ръстът на външния дълг е стопиран, а финансовият министър трябва да бъде похвален, а не хулен, защото е намалил дефицитът и има постигнат икономически растеж. Това са неща, на които няма как да си затваряме очите, смята Радев.

Мащабно, стряскащо, шокиращо – така той определи разкриването на „Панамските документи“. Според него в офшорните зони се въртят между 18 и 20 трилиона долара, което е икономика, по- голяма от американската. Той подчерта, че такъв един оборот действа негативно на бялата икономика в света. 

В тези зони няма почти никакво данъчно облагане. Тези капитали, когато влязат в белите държави създават нелоялна конкуренция, коментира Муравей Радев и добави, че офшорките са се превърнали в едно депо на мръсни пари. Добре е, че България забранява на офшорни зони да оперират в България, но тази забрана можеше да е още по- рестриктивна, коментира бившият министър.

Според него в Панамагейт няма американски имена по две причини – първата е, че режимът и законите в САЩ са жестоки и второ, защото на територията на щатите има офшорни зони. Той очаква ЕК да затегне контролът върху капиталите от офшорните зони, които влизат в ЕС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

България върви към засушаване, пролетните валежи са под норма

Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България  е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..

публикувано на 15.07.25 в 10:50

Проблемът с водоснабдяването на Свежен скоро няма да се реши

Жалба  до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата.  Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..

публикувано на 15.07.25 в 07:42

Вече цените на имотите растат, от септември с до 12% нагоре

Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната.   Според  него от средата на септември хората, които все още имат..

публикувано на 14.07.25 в 10:41
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00