Народното събрание единодушно прие решение, с което възлага на министъра на финансите да представи на Комисията по бюджет и финанси информация за разходването на средствата от националния бюджет за капиталови разходи в размер на над 2.5 млрд. лв. Министърът трябва да предостави тази информация до 30 юни и след това до 30 ноември.
Решението бе предшествано от дискусия в пленарна зала, инициирана от БСП за финансовата политика на правителството.
Според Муравей Радев в момента сме свидетели на един мит, на едно плашило, на един мит, който се развява от БСП
По думите му мандата на Орешарски дългът е нараснал на 26 процента от БВП като толкова е и в момента и прогнозата е да скочи най- много с 1 процент до края на годината. Ако искаме дългът да намалява трябва да разберем, че трябва по- малко пари да се харчат за здравеопазване, образование, сигурност, социални дейности, които гълтат много пари, а дават все по- печални резултати, обобщи Радев.
Слушах този дебат и това, което чувах ме забавляваше. БСП иска хем повече разходи, хем и малък дефицит. Румен Гечев го каза – да се учим от Европа като харчим повече. В същото време казват „ужасен дълг“ . Това няма как да стане, това е нонсенс, каза финансистът и добави, че в момента ръстът на външния дълг е стопиран, а финансовият министър трябва да бъде похвален, а не хулен, защото е намалил дефицитът и има постигнат икономически растеж. Това са неща, на които няма как да си затваряме очите, смята Радев.
Мащабно, стряскащо, шокиращо – така той определи разкриването на „Панамските документи“. Според него в офшорните зони се въртят между 18 и 20 трилиона долара, което е икономика, по- голяма от американската. Той подчерта, че такъв един оборот действа негативно на бялата икономика в света.
В тези зони няма почти никакво данъчно облагане. Тези капитали, когато влязат в белите държави създават нелоялна конкуренция, коментира Муравей Радев и добави, че офшорките са се превърнали в едно депо на мръсни пари. Добре е, че България забранява на офшорни зони да оперират в България, но тази забрана можеше да е още по- рестриктивна, коментира бившият министър.
Според него в Панамагейт няма американски имена по две причини – първата е, че режимът и законите в САЩ са жестоки и второ, защото на територията на щатите има офшорни зони. Той очаква ЕК да затегне контролът върху капиталите от офшорните зони, които влизат в ЕС.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..