Българо-австрийско-македонски е екипът на операта „Хофманови разкази” от Офенбах, на Държавна опера - Пловдив, чиято премера е утре. Австрийската режисьорка Урсула Хорнер, която е режисирала мюзикъли и опери в Европа и САЩ, предлага прочит на класическия сюжет със съвременни средства като приказно фентъзи.
На пресконференция днес режисьорката подчерта като едно от предизвикателствата за нея, все по-бързото време на визията, в което хората предимно гледат, и забравят да слушат –както е казала още Мария Калас, публиката трябва да чуе операта и разбира се, философските послания в нея. Режисьорката предлага версия - хепиенд на незавършения оперен спектакъл по четири избрани от нея разкази на Хофман. От начало до край, музиката на Офенбах пленява и интригува.
В ролята на Хофман е първият тенор на Софийската опера – Костадин Андреев, който през цялото време е на сцената. Трудна и тежка роля, признава той, но я изпълнява с голямо удоволствие от съвместната работа с всички от състава на спектакъла.
Баритонът Михаил Пулиев изпълнява четирите роли на Злото. Той е негативният образ в постановката, който отрича всичко и е като сянка на Хофман – непрекъснато го спира във всичко, до което се докосва, и му внушава, че греши. Пулиев е изпълнявал тази роля и в Кралската опера в Белгия. Любовните музи на поета Хофман са сопраните Станислава Иванова, Светлана Иванова, Евгения Ралчева и Марияна Панова. Урсула Хорнер е в Пловдив с постановъчен екип от Македония. Диригент на спектакъла е Диан Чобанов. „Преди премиерата, обикновено всички се изпокарваме, а сег се чудим как ще се разделим“-така обобщи съвместната си работа международният екип.
Операта „Хофманови разкази“ се поставя за първи път в Пловдив.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..