Живеем в информационния век, а още преди век Алвин Тофлър предсказа, че информационният поток ще ни залее. Сега е съвсем нормално е заплахите, произтичащи от информационното поле да бъдат част от нашето ежедневие. Това заяви Златогор Минчев - иксперт по национална киберсигурност, директор на Съвместния център по обучение, симулация и анализ към БАН преди КСНС по темата "Национална политика и осигуряване на киберсигурност".
По думите му през последните години всички видяхме, как технологиите влияят реално на социалната динамика и пример за това бе Арабската пролет. Днес вече говорим за хибридни заплахи, които включват както реални, така и технологични решения. Виждаме, че те влияят на социалните процеси в обществото както в национален, така и в глобален план и затова е много важно да имаме сериозно отношение към проблема и феноменът с Панамагейт ясно показа, че информационното поле има много важно значение за големите проблеми на нашето общество, заяви доц. Минчев. .
В последните няколко години понятието хибридна война придоби гражданственост покрай кризата в Украйна и влезе във водещия ред на документите на НАТО. По отношение на практическата реализация на проблема, мога да кажа, че тук влизат различни подходи: един от тях е свързан с информационното пространство, друг от тях е свързан с борбата с асиметричните заплахи и в това число и с тероризма, друг – най-вече с реалните бойни действия, а напоследък имаме и понятия, свързани с популационната динамика и мигрантите. Комплексът от всички тези заплахи генерира възможности за постигане на социални и политически цели в глобалното пространство, в което ние живеем по всички тези проблеми на въздействие, продчерта доц. Минчев.
Един от общите граждански начини за противодействие на кибератаките е да изградим устойчиво общество и икономика на знанието, които да противодействат на базата на добро познаване на заплахите и технологии. Това е политическа цел, която е поставена и в стратегическия документ до 2020 г., а именно устойчиво общество в дигиталното пространство. Що касае целия процес, документът, който е изготвен – Проект за Национална стратегия е над 50 страници и той подробно разглежда необходимостта от междуинституционално сътрудничество и обединяване на усилията със споделяне на добрите практики както у нас, така и в чужбина, подчерта експертът. По думите на експерта трябва да бъде рамкиран проблемът с киберзаплахите и дефинирани правилата по отношение на киберзаплахите е неотменна задача.
Стремежът ни е да влезем в новия информационен век и си мисля, че младото поколение ще подкрепи много активно тази част от иновациите. В Естония тези иновации са реален факт. Не мисля, че и за България би било проблем също те да се въведат. Естествено, ще има проблеми и трудности по тяхното въвеждане, но това е неизменна част от развитието на обществото. Изграждането на култури и ценности изисква време и това не може да стане с един документ, коментира доц. Златогор Минчев. Повече чуйте от звуковия файл.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..