Радикализацията е реална заплаха за всяка държава. Тя не е само ислямистка, дори спортното хулиганство е проява на радикализация. Това заяви в интервю за Радио Пловдив проф. Стефан Хаджитодоров от Центъра за изследвания по националната сигурност и отбрана към БАН.
По думите му, интересен факт е, че съвременните младежи се радикализират преди всичко в интернет, но липсват емпирични данни какъв е конкретно профилът им. Важно е, че хората, включени в подготовката и извършването на терористичните актове в Париж и Брюксел, са били известни на полицията, но тя е пропуснала този факт или съвсем умишлено са е затворила очите, коментира специалистът.
Тези хора в семейна среда са възпитавани от родителите си да запазят своята идентичност като мюсюлмани, посветени на определени догми. Те не са възпитавани като лоялни граждани и европейци. Ако тази тенденция се "хване" в ранните й прояви, могат да се вземат контрамерки и дори да се стигне до т.нар. деракализация, обясни експертът.
Проф. Хаджитодоров, който е един от авторите на стратегията за национална сигурност, припомни, че през декември е била приета стратегия за борба с радикализма и тероризма, с акцент превенция на ранен етап. До края на април или май трябва ясни конкретните мерки в политиката. Основната мярка е да не се допуска гетоизация на малцинствата, а трябва политика на широко отворената врата, за да се приобщят.
Държавата трябва активно да влезе в своите законови правомощия да контролира и да пресече опасните прояви на радикален ислям. Трябва да се насърчава традиционният умерен ислям, който да бъде бариера към радикалния ислям, коментира още проф. Хаджитодоров.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..