Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безопасното ползване на интернет от деца да е грижа на родителите

Миналата седмица евродепутатите гласуваха задължителна регулация, според която  до навършване на 16- години ще е забранено деца да ползват онлайн – услуги, които изискват регистрация, без да има затова доказано съгласие на родител. Това са електронната поща, фейсбук и други социални мрежи.

Според Явор Ганчев от Националната мрежа на родителите,  всеки текст, с който законодателят се опитва да регулира вече регулирани неща в законодателството и да изземва отговорност от родителите ни  притеснява.


Отговорността за ползване на услуги в интернет от деца е уредено в законодателството във всяка страна. Допълнителна регулация означава, че един административен орган може по- добре да прецени от родителя кога една услуга може  да бъде ползвана от детето му. Това е опасен прецедент, при който се отнемат отговорности на родителите и семейството, коментира Ганчев. 

Тази свръхрегулация води до безотговорност, тя дава властта на административен орган, който не носи реална отговорност за последствията. Ако една регулация бъде спазена, това означава ли, че опасността е овладяна, попита родителят и добави, че това е  административна утопия.

Той смята, че родителите трябва да преценяват какво да ползват децата им, защото никой не познава детето по- добре от семейството му. Най- добрият защитник на интересите на детето е неговият родител. Регулацията не действа по магически начин, напротив. С една такава регулация неангажираните родители ще станат съвсем безотготоворни, защото никой няма да изисква от тях да взимат решения, подчерта Явор Ганчев.

По думите му, една национална регулация е толкова безмислена, колкото и една общоевропейска регулация, защото различните интернет – ползватели не могат да бъдат отчетени от законодателя.

Ние искаме отговорността да бъде взимана на най- ниско ниво – семействата, те най- добре знаят какво се случва с децата им, обобщи представителят на Националната мрежа на родителите.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09