Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Идеята за човечността е съвременната Голгота на България

| обновено на 29.04.16 в 16:51
Проф. д-р Петко Тодоров - директор на Център за медийни изследвания и аудиовизуална политика към УНСС

 За нашите страсти и ежедневни разпятия  в човешкия ни избор на посоки, средства, цели и  приятелства. Събеседник – проф.д-р  Петко Тодоров – директор на Център за медийни изследвания и аудиовизуална политика при УНСС. 

Разпети петък сякаш е станал ежедневие за държавата ни. Събрах част от публицистиката си  в книга, която нарекох „Самарът на Санчо“. Заимствах заглавието от  Иван Хаджийски, който беше казал, че самарът е да се качим на него и от там да погледнем света, а не да го носим на гърба си. За съжаление, ние българите продължаваме да носим самара на гърба си и когато си зададем въпроса защо не се чувстваме уютно в собствената си държава, защо ежедневието ни сякаш е поредица от разпети петъци, защо имаме тази несигурност на времето и промени, които не знаем до какво ще доведат, те не гарантират личностното развитие, не дават сигурност на бизнеса, накърняват контактите на отделния човек с обществото и лансират възгледи и настроения, които показват лошата част на човешката личност. Отговорът е, че това време се нуждае от съществена промяна, за да го синхронизираме. Нуждае се от Възраждане. И това е смисълът на българския Великден.

Проф. Тодоров подчерта, че много уважава творчеството на проф. Николай Генчев, един от вещите хора на българското Възраждане, който казва, че то се характеризира с три момента: промени в материално-икономическите отношения, промени в  социалната област и скок в културно-духовната област.  Ако направим анализ на нашето време, ще установим икономически катострофално развитие, външен дълг, бедност, социална деградация на всички групи в обществото, т.е. духовен безпорядък, който води до културна резигнация на голяма част от населението. Това е противоположност на онова, което наричаме българско Възраждане от 18, 19 в.- епохата на истинското Възраждане и тъжната истина е, че не научаваме своите исторически уроци, заяви проф. Тодоров.

В българската история  преобладават отделни личностни амбиции или определени групови интереси  пред оборота на политическия продукт. Това е така, защото корупцията и престъпността са част от същността на държавата. Престъпността се ражда от посредствеността в управленския и политическия ешелон. Много лесно некадърните престъпват закона, защото искат да използват моментното си властово положение. Преди няколко години направих едни сравнителни критерии, които да ни покажатq кога ще се превърнем в отворена, демократична, толерантна държава и кога ще напуснем това минало на тоталитарното. Отговорът е, когато гражданинът стане по-важен от държавата. У нас държавата продължава да е по-важна от гражданите. Това ще се случи, когато гражданинът стане страна по договор, а не молител или бунтар, както е в момента. Или пишем жалби, или обсаждаме Парламента с по едно паве в джоба. Когато властта се превърне в управление, а не – във властване. Когато хората започнат да бъдат оценявани според таланта им и извадим социалните контакти, а не, както пише Иречек, и както се случва след всеки избори да се пълнят министерствата със съселяни, съпартийци и роднини, подчерта още проф. Тодоров. Той уточни, че етимологията от гръцки  на думата литургия е общо дело, но българите не се  обединяват около общите дела.Вместо да овладяваме процеси и държавата да бъде водеща в управленските си функции, трябва да имаме национална доктрина, кауза. А с този кръгозор от избори до избори настъпва само паника.

Повече чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Президентът ще връчи втория мандат в разумни срокове

Президентът ще връчи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство в разумни срокове. Ако има удължаване на сроковете за насрочване на евентуални предсрочни парламентарни избори, то по-скоро ще стане с третия мандат. Тази теза защити конституционалиста доц. Христо Паунов, който е и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски". Той обясни,..

публикувано на 08.07.24 в 11:39

Кризата в политиката гони инвестициите към съседни страни

Политическата нестабилност у нас пряко влияе на икономиката на България, която през последните години се забавя значително, заради намалените инвестиции и неусвояването на средствата по Плана за устойчивост и възстановяване и по европейските програми.  Това коментира Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал..

публикувано на 08.07.24 в 11:10

Властта в РСМ обслужва сръбски и унгарски интереси

Новата власт в Северна Македония, която е белязана от македонизма, обслужва чужди интереси. Тя е в услуга на оста Белград – Скопие – Атина, а от скоро имаме и нов компонент Будапеща. Това коментира журналистът и ръководител на агенция БГНЕС Любчо Нешков по повод сигналите, които дава премиерът Християн Мицкоски и неговия кабинет по отношение..

публикувано на 08.07.24 в 10:36

Откриха модерно затворническо общежитие в Пловдив

Новото затворническо общежитие в Пловдив отговаря на всички европейски и международни изисквания, препоръките на Комитета против изтезания и указанията, които ни се дават по делата на Европейския съд по правата на човека ,  каза при откриването на сградата правосъдният министър Мария Павлова.  Двуетажната сграда е със стаи с две легла..

публикувано на 05.07.24 в 12:53

Грешното преброяване лишило ДПС от един мандат в Пазарджик

Изборният резултат от вота за общински съветници в Пазарджик би бил различен, защото не е отразил действителният вот на избирателите – се казва в мотивите за решението на пазарджишкия административен съд, с което той обяви за недействителен избора на местния парламент.   В повторното преброяване в 52  секции се оказаха липсващи 300 бюлетини, а..

публикувано на 05.07.24 в 10:24