За тежкия кръст на българската култура и голготите на хората, които оставят творчески следи за бъдещето. Проф. Анастас Славчев – музикант, педагог, общественик, бивш ректор на АМТИИ, предложен за удостояване с орден „Св.св. Кирил и Методий“ – първа степен.
Приемам наградата си като знак, че всичко това, което съм извършил през моите 50 години творческа дейност като педагог, като изпълнител, не е останало незабелязано в Пловдив, в страната и в чужбина. Фактът, че през миналата година бях удостоен с изключително високото звание „почетен гражданин на Пловдив“, а сега и с това високо държавно отличие, говори, че времето, през което съм живял, това, което съм създал, е имало някаква стойност за самото общество. Бързам да отнеса тази награда към всички колеги, към всички приятели, хората, с които съм постигнал успехи като изпълнител, преди всичко и моята съпруга проф. Дора Славчева, с която дуо „Славчеви“ сме концертирали на три континента. И към моите колеги от АМТИИ, великолепните диригенти проф. Златина Делирадева и Крикор Четинян, на които съм благодарен, че сме работили, тази награда се отнася и за тях, заяви проф. Анастас Славчев.
Той подчерта, че точно преди година на Разпети петък при посещението си Йерусалим отново е преосмислил свързаните неща с човечността и духовността. По думите му, човечността намалява все повече и повече в нашето общество, което дава отражение и върху възпитанието на младите хора. Като пример той посочи излъчваните по телевизионните канали реалитита, програми и филми, в които човешкият живот няма стойност. Това рано или късно довежда до факта, че младият човек остава с впечатление, че всичко е позволено . Изкуството остава на заден план, заяви проф. Славчев.
Достъпът до изкуство днес е ограничен, да се обучават по изкуство могат само хора, които имат финансова възможност, намаляват и школите по изкуствата. Трябва да обръщаме внимание и на традициите, които събират вековния опит на нацията, а не да се обръщаме към ритуалите само по празници. Не ни е ясно и какъв ще бъде финалът на реформата в сферата на образованието. Реформите трябва да стъпват на традициите, а не да се къса нишката с постигнатото преди това и всичко да започва отначало. Лошото е обаче, че никой не търси резултат от реформите, както и отговорност от тези, които са провеждали реформата, подчерта проф. Славчев. В областта на музикалните традиции страната ни има прекрасно музикално образование, но над 80% от възрастните музиканти търсят работа в чужбина и така България се явява спонсор на европейската и световна музикална култура. Българското Правителство плаща за обучението на тези хора, но не е намерен механизъм парите да се връщат в България, както това става в спорта, подчерта проф. Анастас Славчев. Повече чуйте от звуковия файл.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..