Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тоталният фалит на първия стълб на пенсионната система е реалност

Георги Ганев - икономист

Промените в Кодекса за социално осигуряване – кражба на трудово минало, криминално деяние за спасение на НОИ от хроничен недоимък  или акт на добра воля в името на солидарността. Защо се бърза  за ремонт на КСО  без  точна диагностика на проблема с пенсионните фондове и има ли между тях гнили ябълки – събеседник – икономистът Георги Ганев – Център за либерални стратегии.  

Мотивирането на законопроекта е крайно неубедително, подчерта Георги Ганев.  Твърди се, че създаването на този общ пул в рамките на пенсионните фондове, е да се изплащат пожизнените пенсии и там да се разпредели риска.   Досега бяхме убеждавани, че разликата между първия стълб  на пенсионната система  /със солидарен елемент/ и втория стълб /където става въпрос за лични средства – частна собственост на човека, който ги трупа/, е  единственото, което държавата го задължава,  т.е непременно да спестява в тази сметка. Човек няма  свободата да реши да не спестява. Когато веднъж това спестяване  обаче е извършено, парите са си негови. И когато един ден човек се пенсионира, може да разполага с тези пари, те могат да бъдат наследявани от наследниците му и т.н. Сега се оказва обаче, че това не е вярно по новото предложение и  че тези пари влизат отново в някъкав общ дял, от който ще се плаща пожизнена пенсия, но  човек не може да разполага с тях и парите да бъдат наследявани от неговите наследници.  Намаляването на правата  да се разпорежда човек с нещо, което е негова собственост, очевидно означава ограничаване на правото му на собственост. Т.е. някой друг го отнема това право и започва той да се разпорежда с него – в случая това е държавата и затова може да се използва думата национализация, одържавяване, а може, ако искате, да се нарече и лично отнемане от г-н Горанов.

По думите на Ганев обществото може да реши въпроса. Ако българите се съгласяват с това, което се предлага, и съответно гласуват на избори така, сякаш  не е някакъв проблем за тях, ако бъде прокарано решение през Парламента, очевидно тези, които го предлагат, са били прави. Въпросът е, че в случая имаме следния казус: първият стълб на българската пенсионна система е разходопокривният, този, при който текущите пари, които се взимат от осигуровките, за да се плащат за сегашните пенсии, не издържа финансово. Той е фактически във фалит. Според Ганев не съществува ниво на осигуровки - дори да ги удвоят, утроят, този стълб  пак не може да издържи. Не е възможно сегашните нива на пенсии да бъдат финансирани с каквито и да било нива на осигуровките при сегашното съотношение на работещи към пенсионери.  Този стълб в България при сегашната демографска картина и нейната динамика  е фалирал. Оттам нататък неистово се търсят начини той да бъде финансиран, да се слагат смокинови листа  пред факта на фалита, заяви Ганев. По думите му седемте милиарда натрупани в частните пенсионни фондове, са изключително примамливи пари и те могат да решат проблема за около година, година и половина. След това обаче те пак ще изчезнат, пак ще имаме фалит, но  ще имаме  време, в което някои хора ще бъдат добре, докато парите се харчат.  От поне 6 години насам български финансови министри, по някаква причина винаги свързани с управление на ГЕРБ,  се опитват да сложат ръка върху тези средства, следвайки светлия пример на държави като Аржентина, Унгария и т.н. Големият проблем  е, че през 2011 г. Конституционният съд реши, че това е противоконституционно и така просто не могат да бъдат вземани парите.  Ако си спомняте,  това се отнасяше само за професионалните фондове, подчерта Ганев. Сега се търсят всячески други начини и  това прозира като мотивация  и в решението, държането на пари в частния пенсионен стълб да стане също толкова непривлекателно за хората, колкото държането на парите в общия кюп на първия стълб и хората доброволно да се съгласят оттук нататък  парите им да отидат в НОИ. Стопанска реалност е тоталният фалит на първия стълб на пенсионната система. За съжаление тази реалност трябва да бъде съобщавана. Всяка разходопокривна система е фалирала по определение, когато населението застарява и намалява. Според икономиста  три са възможностите за изход от ситуацията: драстично да падне нивото на пенсиите,  драстично да се увеличи пенсионната възраст  или до безкрай да продължи сегашната практика на финансиране на пенсиите с общите данъци. Това политически никой не го казва на българите, но е факт от живота, заяви икономистът Георги Ганев. Той определи като рецидив поведението на финансовия министър Горанов  насред празници да инициира обявяването на огромни промени, засягащи съдбините на милиони българи и то  за десетки години напред.  Защо е това бързане, попита реторично Георги Ганев. Повече чуйте от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47