Президентът Росен Плевнелиев ще върне за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Изборния кодекс. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Според държавния глава, Изборният кодекс трябва да гарантира честността на вота, както в страната, така и в чужбина. Това обаче не трябва да става за сметка на неравното третиране на българските граждани зад граница, се казва в мотивите на президента.
До ветото на Плевнелиев се стигна след реакцията на сънародници зад граница и намесата на омбудсмана и премиера Бойко Борисов за промяната в Изборния кодекс, която беше гласувана по предложение на Патриотичния фронт
ГЕРБ не иска да променя изборните правила и това е доказано с политическото решение, което е взето преди местните избори, каза пред журналисти в Златоград Цветан Цветанов, председател на парламентарната група на ГЕРБ и заместник-председател на партията:
Ще има допълнителни консултации между политическите сили и тогава вече ще можем, действително, да вземем и правилното политическо решение, но единственото, към което се стремим от ГЕРБ, е да има стабилност за страната, да не създаваме предпоставка някой да подтикне страната ни към безредици, към несигурност, което означава, че ще се превърнем в съседните ни държави - в една политическа нестабилност, което, повярвайте, че не дава възможност да се правят решения на важните и сложни въпроси, които стоят днес пред обществото".
Патриотичният фронт ще оттегли подкрепата си за мнозинството, ако парламентът не отхвърли президентското вето за промените в Изборния кодекс, заяви пред "Хоризонт" съпредседателят Красимир Каракачанов. Според ВМРО аргументите на държавния глава са "общи приказки, които невярно твърдят, че българите в чужбина са лишени от право на глас".15 хиляди лева гаранция трябва да плати 40- годишна жена, обвинена в търговия с дрехи, имитиращи световни марки. При акция на полицията в нейния склад са иззети 1700 блузи, тениски, ризи, дънки, обувки и чанти с фалшивото лого на известни брандове. Жената е рекламирала и продавала стоките в социалните мрежи и по интернет сайтове. По..
Конституционният съд обяви за незаконен избора на 16 народни представители. Решението на съда е публикувано на сайта на институцията. През ноември миналата година Конституционният съд допусна за разглеждане по същество пет дела, всички с предмет оспорване в 52 секции законността на произведените на 27 октомври избори за народни представители в 51-вото..
17 души са задържани в полицията за ден при мащабна акция, проведена в Пловдивска област. Извършени са проверки в различни направления - престъпления срещу личността и частната собственост, контрабанда с акцизни стоки, нерегламентирана търговия с метали и незаконен добив на дървесина. Проведени са и действия срещу разпространението на наркотици и..
Общинският съветник от ГЕРБ Веселин Маневски за втори път поиска оставките на шефовете на Пловдивския общински инспекторат и Общинска полиция на днешната сесия на местния парламент. Това стана, след като съветници от няколко групи отправиха критики към работата на двете структури, които имат контролни функции в общината. Веселин Маневски заяви от..
Внимателно, без бързане да се обмисли изборното законодателство и въпросът с начина на гласуване и начина на неговото отчитане кардинално да се пормени. Това призова президентът Румен Радев на среща със студенти в Пловдивския университет. Румен Радев посочи, че имаме случаи на цели избирателни комисии, които се купуват, които най – грубо, пред..