Поетичният сборник “Невидима ръка. Избрани стихове” от един от най-големите съвременни полски писатели Адам Загаевски ще бъде представен в клуб “Петното на Роршах”. Той е един от представителите на поетичната “Нова вълна”, съавтор на прочутия манифест Непредставеният свят / 1974г. / Aвтор е на 13 поетични тома, 3 повести и 8 есеистични книги. През втората половина на 70-те години се свързва с демократичната опозиция, публикува в независимия печат, води семинар за т.нар. Летящ университет, забранено му е да печата в държавните издателства. Адам Загаевски ще бъде представен от поета Марин Бодаков. Срещата ще бъде модерирана от Силвия Чолева. Ще присъства и преводача на българското издание Силвия Борисова. / 19ч. /
/ сайт / От 1979 до 1981 г. Адам Загаевски е на стипендия в Западен Берлин, през 1982-ра заминава за Париж. Завръща се в Краков за постоянно през 2002 г. От 1988 г. преподава поезия (по един семестър в годината) в Тексас, в рамките на Creative Writing Prоgram в университета в Хюстън. От 2007 г. преподава история на литературата в Committee on Social Thought в Чикагския университет, САЩ. Автор на стихосбирките “Месарници” (1975), “Писмо. Ода към мнозинството” (1983), “Отивам в Лвов” (1985), “Платно” (1990), “Копнеж” (1999), “Антени” (2005), “Невидима ръка” (2009), “Асиметрия” (2014) и други. Автор на книги с есета: “Солидарност и самотност”, “Защита на усърдността”, “Поет разговаря с философ”, “Леко преувеличение” и др. Лауреат на литературни награди, сред които: Награда “Кошчелски” (1975, Женева), Еchoing Green Prize (1988, Ню Йорк), Международната награда за поезия “Виленица” (Словения, 1996), наградата “Тумас Транстрьомер” (2000, Вестерас, Швеция), наградата “Хорст Бенек” (2002, Мюнхен), международната награда “Нойщад” (2004, САЩ), Европейската награда за поезия (2010, Тревизо, Италия).
Това е поезия пълна, осъзната, създаваща цялост, такава, която задава екзистенциални въпроси, напълно непредвидени, недопустими в “постмодернизма”, напълно неприемливи за модела “литература на изтощението” на Барт. (Томаш Ружицки)
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.