Днес Професионалната гимназия по битова техника празнува с поглед младостта, към красотата, към технологиите.
С директора Гергана Георгиева разговаряме и за тържествената и по- делнична част от историята а училището.
Гергана Георгиева: Благодаря за поздрава. Наистина вие сте първите, които ни честитите. Мотото тази година на нашия празник е „Красотата, науката и младостта”. То ще се проведе в Техническия университет под формата на две състезания „Знаещи физици” и състезание по литературно четене „Аз чета” в светлината на стратегията за насърчаване на грамотността и четенето. Разбира се, ще изпратим и абитуриентите от випуск 2016 г., които днес са последен ден ученици в нашето училище и всички тези вълнения ще ги споделим заедно с колегите, учениците, с домакините от Техническия университет – филиал в Пловдив.
Р. П.: Всъщност, тази връзка навява следващи въпроси. Тук обаче поздрави и към абитуриентите ви – наистина лек път в това, което им предстои, дано да намират смисъла на своя живот и професионално, защото това носи голяма част от удовлетвореността и щастието, което човек постига, напускайки училище. Дано да бъде така. Поздрав и към вас, учителите. В едно училище, което би трябвало да става все по-модерно, съдейки по това как и министри, и ред държавни висши служители, ангажирани в образованието говорят затова колко важно е професионалното образование – точно там, където са най-търсените специалности според бизнеса, който твърди, че има глад за специалисти, работи вашето училище в тези сфери. Чувствате ли се по-специални?
Г. Г.: Специални сме, да, защото професионалното образование е голяма отговорност и наистина в последните години това, което бизнес партньорите споделят е факт – техническите кадри, средните, наистина липсват много често на пазара на труда и значимостта на професиите се повишава много, защото специалностите при нас са наистина такива, че винаги могат да намерят реализация – винаги ще има електроенергия, комуникации, техника. А знаете, че развитието в тази област върви много напред.
Р. П.: Нека да споменем част от специалностите и да кажете има ли интерес в последните години – при цялото говорене на тази тема и изисквания на бизнеса, а пък и самият бизнес дали създава интерес и дали помага да се развива това училище, тези ученици?
Г. Г.: Специалностите при нас са традиционни някои от тях, други от тях през последните години пазарът ги налага като желание от учениците. Интерес представляват слаботоковите специалности – това са компютърни мрежи и компютърна техника и технологии, а вече за трета година ще имаме прием и по специалността „Оптически комуникационни системи”. Силнотоковите специалности са традиция повече от 20 г. сигурно за училището, електрически инсталации, електродомакинска техника и асансьорна техника. Бизнесът разбира се е ангажиран, защото те ни създават възможност за провеждане на практика в реални работни условия, което е най-важното за професионалното образование. Децата като цяло в Пловдив и в България за съжаление са все по-малко, а техническите специалности са някак си не особено привлекателни, но при нас тези специалности винаги имат прием – нямаме закрити специалности, нямаме закрити професии и се надявам, че и тази година родителите и учениците, които завършат 7 и 8 клас ще проявят интерес към тези професии, ще намерят смисъл в това да ги изучават, защото с тях ще могат да се реализират след 4 – 5 г. и разбира се те могат да ги развият и по-нататък във висшето си образование.
Р. П.: Вие казвате – бизнесът ни дава възможност учениците да практикуват по време на обучението в реална среда, а после наемат ли вашите ученици, защото това е смисълът на професионалното образование – от там да излязат готови специалисти, които могат веднага да започнат да работят. Криво разбрано е продължаването в някаква степен на образованието във висше задължително, дори това девалвира и самото висше образование, докато вашето училище наистина създава хора, които би трябвало да са готови реално за започнат работа.
Г. Г.: Да, разбира се, че е така. Имаме наши ученици, които продължават след завършването си да работят във фирмите. Естествено е, че и ние искаме този брой на учениците да е много по-голям, но не винаги това се случва поради една или друга причина както казахте по криво разбраната престижност и на висшето образование, може би и заплащането понякога е някаква причина, която...
Р. П.: А то е основна причина. Как така, как да бъде някаква... Бизнесът като иска да има кадри би трябвало да ги привлече, а пък това става и с условия на труд и със заплати, разбира се. А колкото до разговорите с вас те предстоят, но днес ще бъде празник. Пожеланието ви?
Г. Г.: Да, днес е празник. Аз съм много развълнувана и с много чест, с радост и отговорност разбира се искам да пожелая на всички наши ученици, учители, служители днес да изживеят наистина един прекрасен празник. Пожелавам им много успехи. На учениците, които завършат пожелавам да са много смели, много уверени в мечтите, които са си поставили. На колегите си пожелавам много отговорност към мисията, която изпълняваме, лично щастие, разбира се и да продължаваме да пазим името и духа на Професионална гимназия по битова техника.
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов продължава и днес разговорите с фермерите от Велинград, където БАБХ установи чума по овцете в няколко стопанства, съобщи премиерът Димитър Главчев на днешното правителствено заседание. Той подчерта, че са предприети стъпки за изпращането на „безпрецедентна“ трета проба в референтната лаборатория..
Двама души са ранени при катастрофа на пътя Пазарджик – Пещера, в района на село Ра́дилово. Сблъскали са се микробус и лек автомобил, като шофьорите им - мъж и жена, са извозени и настанени в пазарджишката болница. Ранените са били контактни и са приети в здравното заведение без опасност за живота им. Движението в района на катастрофата е..
Възможностите за сътрудничество между общините в различни сфери и взаимодействието с инвеститорите бяха обсъдени по време на годишната среща на бизнеса, която се провежда в Пловдив и се организира от вестник „Капитал“ и Община Пловдив. На форума бяха раздадени и годишните наградите за най-динамични малки и средни предприятия според класацията на..
С първа копка ще бъде даден старт на мащабния проект Младежки център – Смолян. Той е финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост. Комплексът ще се изгражда в бившия техникум по дървообработване и облекло‘.
Днес ще се проведе Среща на бизнеса в Пловдив, Пазарджик и региона. Проявата се организира от вестник „Капитал“ и Община Пловдив и е част от проекта „Капитал градове“. Основна тема на срещата са връзките между двата региона Пловдив и Пазарджик. В дискусията ще се включат кметовете на двата областни града Костадин Димитров и Петър Куленски,..