Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разрушената хармония е резултат от разрушени ценности

Елин Пелин е четивен автор и неговата повест "Гераците" е вече на 130 години. За това време всяко едно поколение читатели са преосмисляли този текст и въобще разказите на Елин Пелин, коментира за Радио Пловдив Пенчо Раянов, преподавател по български език и литература в Образцова математическа гимназия „Академик Кирил Попов”.

Всеки колега, който се е занимавал със зрелостници, е поговорил с възпитаниците си по тази тема, а тя е благодатна за писане и на тема, и на есе. Човек поглежда към миналото си, за да поучи от грешките си. Сигурно много от авторите са остарели, но това е част от нашата литературна история и то емблематична част от най-доброто ни наследство.

Критериите за оценка са точни и ясни, те са публикувани. Проверяващите имат конкретни показатели, на които да отговорят писмените работи и да ги оценяват с необходимите точки, каза още Пенчо Раянов.

Иначе и аз съм влизал в спор с учениците си за актуалността на произведенията, за това могат ли тези произведения да ги вълнуват, да са им интересни. Но тези проблеми, поставяни от Елин пелин в "Гераците" са вечни, колкото и да се променят времената. Вижте само новините от Пловдив за двойното убийство на възрастното семейство, то е поредното доказателство за тази теза за вечните проблеми.

Една от болежките на днешното време е свързана с мотивацията за четене на художествената литература като цяло и за тази, която се изучава. Има 15 автори, които учениците изучават и смисълът е те да създават представа за литературния процес, но големият проблем е че не се чете. Таза задача с всяка година става все по-трудна, коментира още Пенчо Раянов.

Повече от 20 години съм учител и промяната е голяма, но духът на четенето в езиковите училища и в математическата гимназия, където преподавам, го има. Четенето с разбиране е в основата на функционалната грамотност и тя не се придобива отведнъж, а с години.

Надявам се, че рано или късно ще дойде времето, когато частните уроци няма да са необходими за подготовка за влизане в университет. Входът за ВУЗ трябва да са матурите, но е необходима още работа и известна промяна на формата на матурите, заключи Пенчо Раянов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58