Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотографията показва какви сме като народ и култура

Третият Международен фотосалон „Пловдив 2016-та“ утре отваря врати с резултатите от тазгодишната селекция. За участниците, творбите им и това, което показва селекцията – разговаряме с Антон Савов – координатор на Международния фотосалон „Пловдив 2016“. 

Събитието се случва вече трета година. А фФотографията е сред изкуствата, с които  най-добре можем да представим и себе си, и  света и да обменяме култура в различни посоки, подчерта Савов. .

Допусните до финалната селекция са 1593 фотографии от 333 участника от 54 страни в шест секции. А общо постъпилите, които се бореха за финалната селекция, бяха 4877 фотографии от 398 участника от 59 страни. По думите на Савов, това есвидетелството за  много сериозен ръст спрямо миналогодишната селекция. Цифрите говорят още, че високият процент на останалите в селекцията  фотографии говори за високото ниво на качеството, което е хубаво. Т.е. имаме една силна селекция, отбрана от компетентно жури от четири страни, което също е наша гордост, а това е важно, за да се разшири обективността на оценката. Ние държим на това, подчерта Савов.

Във финалната селекция отличените български участници са 17, от тях 7 имат от много големите награди -  един сребърен и един бронзов медал, две почетни поощрения на Международната федерация за фотографско изкуство и три почетни поощрения – на фотографското общество на Америка. Тази година това е новото в салона. Без Община Пловдив събитието не би могло да се случи и сме благодарни и за луксозния каталог, който ще издадем с нейната подкрепа. Благодарим и на останалите партньори, които осигуриха  над 133 награди и голяма част от тях отиват у българи, което е радостно, заяви Савов.

По думите на Савов темите нафорума са класическите за  подобен тип международни фотосалони – отворена черно-бяла, отворена цветна, природа – също класическа категория, портрет, голо тяло и тема „Моят град“, като в нея добавихме и подтемата „Европейски столици на културата от 1985 до 2019“, в която приемахме фотографии от бивши и бъдещи европейски столици на културата до 2019 г.  Салонът стана доста богат като тематика, жанрове, колорит и идеи, а мотивацията на авторите идва от самото им изкуство. Фотографите са особен род творци, които динамично търсят интересното,   което трябва да уловят за секунди. Всеки творец  търси форум, където да покаже изкуството си и да се състезава с останалите колеги, коментира  още главният координатор на Международен фотосалон „Пловдив 2016“ Антон Савов.

 Повече чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Театралите твърдят, че МК има изкривена картина за финансите

Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...

публикувано на 03.02.25 в 16:56

Преге - предаване за света на книгите, 01 - 07 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата.  536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..

публикувано на 03.02.25 в 14:16

Филмът "Не затваряй очи" ще се излъчи премиерно в Пловдив

Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа.   Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски.  Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..

публикувано на 01.02.25 в 07:30

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13