Станаха известни носителите на награда „Пловдив" в областта на изкуството и културата.
В раздела изобразително изкуство лауреат на приза е Моника Роменска за графичната й изложба „Макондо“ в галерия „Дяков“.
„Изгубила съм си чувството за хумор, но дано не съм изгубила дар словото си“ – каза при получаването на наградата Моника Роменска и благодари на най-близкия си човек – майка си.
За театър наградата отиде при Стефан Попов за ролята му Едуин Бут в моноспектакъла „Аз актьорът? Брат ми уби президента“ в Драматичен театър Пловдив.
"Гьоте е казал, че когато един народ има театър, се превръща в нация. Дами и господа, Пловдив е нация!" - обяви от сцената актьорът, като визираше новоремонтираната сграда на Пловдивския театър.
За художествен превод е отличен Иван Вълев за превода му от полски език на „Морал“ от Тадеуш Доленга-Мостович. Вълев, който е и поет, и преводач, призна, че работи и като господар, и като роб на думите.
В раздела художествена литература награда „Пловдив“ получава Недялко Славов за романа си „432 херца“.
За архитектура е отличен арх. Илко Николов за сградата на източно православен храм „Свети Николай Чудотворец“.
В раздела музика лауреат на приза е Нина Найденова – директор на Пловдивската опера за режисьорските постижения и реализацията на спектаклите „Макбет“, „Селска чест“, „Палячи“ и др.
За журналистика наградата отиде при Владо Балчев за поредицата му „Забравеният град“.
За фотография и операторско майсторство е отличена Катедрата „Приложни изкуства“ на АМТИИ за фотографската изложба на дипломанти.
В изкуството, предназначено за деца, носител на награда „Пловдив“ е Кукленият театър за високо майсторство, проявено в спектаклите „Децата на Хамелн“, „Дом“ и „Болен здрав носи“.
Церемонията по връчването на наградите се състоя в Дома на културата „Борис Христов“.
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..
През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт. Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...
Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отбелязва юбилейните 200 години от рождението на композитора Йохан Щраус – син с концерт-спектакъла „Кралят на валса“. Той започва от 21 часа тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив, където ще се качат оркестърът, балетът и хорът на Националния музикален театър. В програмата са..
Премиера на мултимедийния спектакъл на цигуларя Васко Василев „Пътешествието“ ще се състои тази вечер на Античния театър в Пловдив. Концертът е в програмата на фестивала Опера Оупън. Заедно с Oркестъра на Опера Пловдив, по покана на Васко в спектакълa ще се включат Pamela Nicholson (Памела Никълсън), пиано; Aurelio Martinez-Chico..