Големи вълнения и още по-големи приготовления, и неимоверно големи разходи – така изглеждат абитуриентските балове „Точно днес“.
Подготовката започва година по-рано, а част от нея включва проби на рокли, костюми и прически. Графиците на козметици, гримьори и фризьори са запълнени преди три месеца. Истински парад на суетата, в който участват зрелостниците и техните семейства. Днес ще ви срещнем обаче с две абитуриентки, за които денят на бала е изпълнен повече с надежда, отколкото със суета. Те са от преходното жилище на Дом "Олга Скобелева", известен още като Родопския пансион. Ще бъдат изпратени на своя бал от преподаватели, социални работници и останалите деца от социалното заведение. И точно затова - големите вълнения и тежките подготовки, са заменени с надежда. Надежда за утрешния ден и по-добър живот. Срещаме ви с деветнайсет годишните Гергана Атанасова и Василка Грозева. Двете момичета вече имат планове за бъдещето. Гергана признава, че иска да стане социален работник и да предаде на децата всичко онова, което е научила от своите възпитатели и учители в Дом „Олга Скобелева“. Попада в него преди години, тъй като майка й не може да се грижи за нея.
Малко по-различна е историята на Василка Грозева, която е творческа личност, плановете й за бъдещето също разкриват заложбите й. Ориентира се към философските специалности. Категорична е, че лятото ще работи за да си помага. Предстои й да се завърне и в родния си дом.
Балът на Василка е днес, а на Гергана – на 24 май. Вълненията около подготовката не са им чужди. Тежките приготовления обаче минават на заден план, тъй като бъдещето се оказва много по-важно за двете момичета. Тоалетите им са купени от дарители...Въпреки това – и двете ще бъдат красиви на своя бал, със специално избрани рокли, прически и гримове, нищо че самата подготовка е в рамките на по-малко от месец. Гергана ще бъде със стилна червена рокля, а Василка е избрала прасковен цвят за своя тоалет.
Гергана и Василка споделят и най-важното, което са научили през училищните години и престоя си в социалното заведение – да стават рано, да са дисциплинирани и коректни към хората до тях. И двете момичета излизат от социалното заведение с благодарност – към хората от социалното заведение, които в продължение на години са полагали грижи за тях.И сълзите при раздялата са рабираеми.
Калинка Лисейкова, която работи в комплекса за социални услуги „Олга Скобелева“ от 16 години признава, че изпраща своите възпитанички с много вълнение и оптимизъм. Тя е категорична, че възпитаниците на социалното заведение винаги ще могат да разчитат на нея и колегите й.
Целият репортаж можете да чуете в звуковия файл.Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..