Големи вълнения и още по-големи приготовления, и неимоверно големи разходи – така изглеждат абитуриентските балове „Точно днес“.
Подготовката започва година по-рано, а част от нея включва проби на рокли, костюми и прически. Графиците на козметици, гримьори и фризьори са запълнени преди три месеца. Истински парад на суетата, в който участват зрелостниците и техните семейства. Днес ще ви срещнем обаче с две абитуриентки, за които денят на бала е изпълнен повече с надежда, отколкото със суета. Те са от преходното жилище на Дом "Олга Скобелева", известен още като Родопския пансион. Ще бъдат изпратени на своя бал от преподаватели, социални работници и останалите деца от социалното заведение. И точно затова - големите вълнения и тежките подготовки, са заменени с надежда. Надежда за утрешния ден и по-добър живот. Срещаме ви с деветнайсет годишните Гергана Атанасова и Василка Грозева. Двете момичета вече имат планове за бъдещето. Гергана признава, че иска да стане социален работник и да предаде на децата всичко онова, което е научила от своите възпитатели и учители в Дом „Олга Скобелева“. Попада в него преди години, тъй като майка й не може да се грижи за нея.
Малко по-различна е историята на Василка Грозева, която е творческа личност, плановете й за бъдещето също разкриват заложбите й. Ориентира се към философските специалности. Категорична е, че лятото ще работи за да си помага. Предстои й да се завърне и в родния си дом.
Балът на Василка е днес, а на Гергана – на 24 май. Вълненията около подготовката не са им чужди. Тежките приготовления обаче минават на заден план, тъй като бъдещето се оказва много по-важно за двете момичета. Тоалетите им са купени от дарители...Въпреки това – и двете ще бъдат красиви на своя бал, със специално избрани рокли, прически и гримове, нищо че самата подготовка е в рамките на по-малко от месец. Гергана ще бъде със стилна червена рокля, а Василка е избрала прасковен цвят за своя тоалет.
Гергана и Василка споделят и най-важното, което са научили през училищните години и престоя си в социалното заведение – да стават рано, да са дисциплинирани и коректни към хората до тях. И двете момичета излизат от социалното заведение с благодарност – към хората от социалното заведение, които в продължение на години са полагали грижи за тях.И сълзите при раздялата са рабираеми.
Калинка Лисейкова, която работи в комплекса за социални услуги „Олга Скобелева“ от 16 години признава, че изпраща своите възпитанички с много вълнение и оптимизъм. Тя е категорична, че възпитаниците на социалното заведение винаги ще могат да разчитат на нея и колегите й.
Целият репортаж можете да чуете в звуковия файл.Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..