Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С думи се мразим и убиваме, а можем с думи да се обичаме

Снимка: БГНЕС

Самият факт, че един народ празнува езика, буквите си, книгите си – това е невероятно нещо, няма го по света.

Рядко се среща. И тук можем да търсим оптимизъм. Това заяви в интервю за Радио Пловдив един от най-обичаните български писатели – Георги Господинов, който зарадва почитателите си с нова книга „Там, където не сме“. В навечерието на 24 май Господинов припомни, че трябва всекидневно да осмисляме думите, които говорим, защото те са важна същност от нас самите.

„С думи се мразим, с думи се убиваме. Много се бием по тези земи с думи. А думите могат да служат и за различни неща. Можем да се обичаме с думи“, заяви Георги Господинов.

В стихосбирката „Там, където не сме“ са включени стихове, които Георги Господинов е писал в последните десет години.

„Българите сме между различни светове. Тези, които сме тук и губим смисъл, мечтаем да бъдем там – в някакво утопично място, където нещата се случват и то навреме. Предполагам, че тези, които са там – тайно сънуват и изпитват носталгия към това тук“, коментира Георги Господинов. Той уточнява, че книгата „Там, където не сме“ е за онова „там“ на детството, което още не е отминало, и онова „там“ смъртта, което още не е дошло. Стиховете са писани в различни градове не само в страната, но и в чужбина.

Писателят подкрепи в социалните мрежи каузата „Искам да гласувам“. Според него българите в чужбина са превърнати в чужденци в България. „Самата идея да разделиш българи от българи – е меко казано непростима“, заяви Господинов по повод отхвърленото президентско вето на текстовете от Изборния кодекс, които поставят ограничения за гласуване в чужбина. Писателят е категоричен, че се е върнала кухата риторика, която беше позната преди двадесет години сред политиците.

„България се превръща в място за напускане, защото хората тук губят хоризонта. Не виждат надежда, че нещата могат да се променят. Напускане заради липса на смисъл“, допълни още един от най-успешните писатели днес в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45