Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С думи се мразим и убиваме, а можем с думи да се обичаме

Снимка: БГНЕС

Самият факт, че един народ празнува езика, буквите си, книгите си – това е невероятно нещо, няма го по света.

Рядко се среща. И тук можем да търсим оптимизъм. Това заяви в интервю за Радио Пловдив един от най-обичаните български писатели – Георги Господинов, който зарадва почитателите си с нова книга „Там, където не сме“. В навечерието на 24 май Господинов припомни, че трябва всекидневно да осмисляме думите, които говорим, защото те са важна същност от нас самите.

„С думи се мразим, с думи се убиваме. Много се бием по тези земи с думи. А думите могат да служат и за различни неща. Можем да се обичаме с думи“, заяви Георги Господинов.

В стихосбирката „Там, където не сме“ са включени стихове, които Георги Господинов е писал в последните десет години.

„Българите сме между различни светове. Тези, които сме тук и губим смисъл, мечтаем да бъдем там – в някакво утопично място, където нещата се случват и то навреме. Предполагам, че тези, които са там – тайно сънуват и изпитват носталгия към това тук“, коментира Георги Господинов. Той уточнява, че книгата „Там, където не сме“ е за онова „там“ на детството, което още не е отминало, и онова „там“ смъртта, което още не е дошло. Стиховете са писани в различни градове не само в страната, но и в чужбина.

Писателят подкрепи в социалните мрежи каузата „Искам да гласувам“. Според него българите в чужбина са превърнати в чужденци в България. „Самата идея да разделиш българи от българи – е меко казано непростима“, заяви Господинов по повод отхвърленото президентско вето на текстовете от Изборния кодекс, които поставят ограничения за гласуване в чужбина. Писателят е категоричен, че се е върнала кухата риторика, която беше позната преди двадесет години сред политиците.

„България се превръща в място за напускане, защото хората тук губят хоризонта. Не виждат надежда, че нещата могат да се променят. Напускане заради липса на смисъл“, допълни още един от най-успешните писатели днес в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54