На 24 май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. На този ден отбелязваме националния празник на просветата, културата и създаването на глаголицата от Светите братя Кирил и Методий.
Глаголицата е първата славянска азбука. Името й идва от думата глаголъ "дума". Според филолози и изследователи на славянската писменост има основания да се предполага, че старото название на глаголицата е било кирилица, по името на нейния създател Константин-Кирил Философ.
С глаголица са били написани първите славянски преводи на богослужебни книги, с които Кирил и Методий и техните ученици са разпространявали християнството в Моравското княжество и Панония през IX век. Глаголицата е оригинална азбука - това личи по облика на буквите, техният състав и начинът на тяхната подредба показват, че създателите на тази азбука са познавали различни буквени системи.
Братята Кирил и Методий са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език (придобил популярност в неговата руска редакция като църковно-славянски език, черковно-славянски език) и разпространяване на християнството сред славяните.
Обявени са от папата за покровители на Европа. Православната църква ги почита и като едни от светите Седмочисленици.
За официален празник на България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 г.
Свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на паметта на двамата книжовници на 22 май 1803 г. в Шумен.
За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Пловдив по инициатива на родолюбеца Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий. Денят 11 май не е подбран случайно от Геров - това е общият църковен празник на двамата светии.
11 май се чества от православната църква като празник на Св. Св. Кирил и Методий, докато 24 май се е утвърдил като празник на славянската писменост, на българската просвета и култура.
През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих "Върви, народе възродени".
Химнът е озаглавен "Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11 май 1900 г. музиката към химна.
24 май като празник на славянската писменост и на светите братя Кирил и Методий се отбелязва и в Русия, Чехия, Македония и други славянски страни. В Русия се чества за първи път през 1986 г. по инициатива на мурманския писател Виталий Маслов. В Мурманск е най-северната точка, където има паметник на Св. Св. Кирил и Методий.
Ежегодно на 24 май българска държавно-църковна делегация се покланя пред гроба на Св. Кирил в църквата “Св. Климент” (San Clemente) в Рим, където български духовници извършват литургия, и е приемана от папата.
Тази година за Рима заминава делегация от български дейци на културата, водена от министъра на културата Вежди Рашидов.
Честит празник на всички, които познават силата на словото и вярват в постиженията на духа!
От 22 до 28 януари Пловдив ще е в грипна епидемия. Със заповед на директора на РЗИ д-р Аргир Аргиров се преустановяват профилактичните прегледи, задължителните имунизации и реимунизации и плановите консултации на здрави бременни жени и деца. Спират се и свижданията в лечебните заведения за болнична помощ и в специализираните институции за предоставяне на..
3 270 480 лева ще вложи община Пловдив за енергийно саниране на НБ „Иван Вазов“. Обществената поръчка, която е на инженеринг, е със срок до 7-ми февруари включително. Без ДДС поръчката е за 2 725 400 лева. Фирмата, която бъде избрана за изпълнител на санирането на сградата, ще има 45 календарни дни да изготви инвестиционния проект и да извърши..
Пловдив е на шесто място в световен мащаб по нива на задръстванията, с 48% увеличение на времето за пътуване при натоварен трафик. Данните са от годишния индекс на TomTom за 2024-та, който анализира трафика в 500 града по света, съобщиха Института по транспортна инфраструктура. Глобалното проучване, обхваща 62 държави и анализира над 700..
17-годишен преби младо момиче в панагюрското село Оборище. 19-годишната пострадала е подала сигнал в полицията. Тя разказала на полицаите, че през нощта млад мъж влязъл в къщата й, нахлул в стаята, където спяла и я пребил, а след това избягал. Момичето било откарано в панагюрската болница с наранявания по главата. Панагюрските криминалисти бързо..
Трима маскирани асеновградчани нахлули в апартамента на 27-годишен пловдивчанин и го ограбили. За часове пловдивските криминалисти са успели да ги издирят и задържат, съобщават от полицейската дирекция. Грабежът бил разкрит, след като ограбеният мъж подал сигнал на спешния телефон 112. Той обяснил, че маскирани нападатели нахлули в дома му,..