Няма информация за критични нива на рекитe и други критични явления в Пловдивска бласт във връзка с падналите дъждове. Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева подчерта, че на цялата територия на страната реките са около и над прага за високи води и в Министерството на околната среда и водите непрекъснато се обобщава постъпващата информация от Басейновите дирекции и областните управи, за да не бъдат допуснати щети.
Минитър Василева заяви, че във връзка с очакваните обилни валежи и в следващите часове, институциите, които имат отношение към мерките за превенция, са мобилизирани и си взаимодействат, като на местата, където има покачване на речните нива местните управи са взели адекватни мерки и са сформирани кризисни щабове, за да бъдат избегнати всякакви рискове за живота и здравето на хората.
Министър Василева подчерта още, че състоянието на околната среда в страната се е подобрило според обобщените данни на Изпълнителната агенция по околната среда. Тя уточни, че изготвеният национален доклад за 2014-та година в съответствие с европейските изисквания отчита тенденция за подобряване на качествата на въздуха в редица региони на страна, включително и в региона на Пловдив.
По думите й политиките на общините и проектите, които те реализират, са свързани с подобряването на градската среда, пътната инфраструктура и изграждането на съоръжения, обезпечаващи поглъщането на праховите частици като зелени пояси и паркови пространства.
Приветстваме инициативите на общините и усилията им за подобряване на градския транспорт, ползването на алтернативно гориво и миенето на улиците, както и всички мерки, спомагащи за чистотата на въздуха, подчерта още министър Евелина Василева. В Пловдив гя присъства на спектакъла „Яко е да си еко“ във Военния клуб с участието на актьорите Димитър Рачков и васил Василев – Зуека.
Представлението е част от националната образователно-информационна кампания на екоминистерството за популяризиране на Оперативната програма Околна среда до 2020 г. и за изграждане на екологично мислене сред децата, а Пловдив е първият от шестте града, в които спектакълът се представя.
Ангел Здравков е починал за не повече от 10 минути от кръвозагуба след пробождане с нож. Това сочат заключенията на вещите лица, изготвили медицинските експертизи след аутопсията на 21-годишния младеж. Той бе убит на 29 септември 2023 година в Пазарджик от 18-годишния Никола Райчев заради момиче. Днес съдът изслуша част от вещите лица, изготвили..
Добре оборудвана, високотехнологична оранжерия за отглеждане на марихуана бе разкрита при спецакция на пазарджишки криминалисти под наблюдението на Пазарджишката районна прокуратура. Тя е открита в избеното помещение на къща в покрайнините на село Добровница. Вътре са установени 305 растения канабис с общо тегло близо 120 килограма. Помещението..
2-годишна условна присъда с 4 години изпитателен срок получи бившият кмет на район „Северен“ Ральо Ралев, който бе обвинен за подкуп. Той ще трябва да плати и 60 000 лева глоба, колкото беше размера на поисканата от него и помагачите му сума от строителен предприемач, за да му бъде издадено разрешително за строеж. Парите били искани от..
Апелативният съд в Пловдив прекрати делото за жалбата срещу условната присъда на шофьорката Веселина Семова, блъснала и убила на място 13-годишната Габриела Атанасова на Брезовско шосе преди две години. Семейството на момичето настояваше за отмяна на двегодишната условна присъда, постановена от окръжните магистрати. Апелативният съд е преценил, че..
Голяма Вик авария остави без вода живеещите в кв "Гагарин" Заради спукан централен водопровод на улица "Ален мак" "на сухо" тази сутрин останаха живеещите и по улиците "Огражден", и "Достоевски". Аварийни екипи на водното дружество работят за отстраняване на аварията. По тяхно уверение проблемът е съществен заради остарялата..