Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновативните училища са училищата на бъдещето

Международна конференция, организирана от фондация „Световен образователен форум България” и община Пловдив - „Образователната система през 21 век – иновативни подходи за качествено образование” събра над 130 експерти от страната и гости от чужбина, които ще дискутират днес и утре необходимостта от промени и иновации в областта на образованието.  Дискусията е в унисон и с готвените  промени в българската образователна система, които влизат в сила от следващата година с новите стандарти  и новия Закон за предучилищното и училищното образование.

Припомняме, че първите иновативни училища трябва да отварят врати от по-следващата учебна година 2017/1018 година. С промените за първи път се дава възможност на училищата да кандидатстват с проекти, за да се сдобият със статута “иновативни“. Този статут ще се присъжда, ако поне в една от паралелките се провежда „различно образование“ с нови методи на преподаване и различна организация на учебния процес. 

Снимка

В това отношение Пловдив може би има най-голям опит, защото  новият модел действа вече в 8 учебни заведения. Проектът „Иновативни училища” е инициатива на Община Пловдив и фондация „Световен образователен форум България”.Програмата представлява серия от методи за организиране по нов начин на обучението и учебната среда. ОУ" Алеко Константинов" е сред тези учебни заведения и вече успешно прилага новата практика, обясни директорът му Красимир Ангелов.

Извън иновациите в образованието, пред българските учители стои обаче, проблема с ограмотяването на децата. Според Васка Атанасова, старши експерт начално образование в РИО Пловдив, голям процент от учениците в начален курс не могат да четат добре.

Ограмотяването, извънкласната работа с учениците, които се справят по-трудно с четенето и индивидуална работа с тях са само част от практиката на началните училите в ОУ" Васил Левски " в село Караджово, община Садово, обясни директорът Красимира Благоева. По думите й месец юни е времето, в което изоставащите ученици наваксват пропуснато с индивидуална работа с преподавателите.

Снимка

Наред с конкретната тема на форума  експертите коментираха и  проблема с достъпа до образование като глобален проблем и в контекста на бежанската криза.  

По данни на организацията в света близо 80 милиона деца не посещават училище.  Според директора на Световния образователен форум д-р Лидия Ван Рийтшот  в момента има сирийски деца, които от 4 години са прекъснали образованието си и страните от ЕС трябва да се погрижат за тях. 

Тя е категорична, че достъпът до образование трябва да бъде приоритет на всяко правителство .

Репортаж по темата може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности се състоя този следобед. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици:  "Любен Каравелов" ,"Капитан Петко..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53