Помним историята през литературата и емоцията, с която тя ни зарежда, описвайки великите моменти на национално страдание и гордост.
На 2 юни - в деня на Ботев и загиналите за свободата на България – за историческата истина и за митовете, свързани с датата, мястото и тежките подозрения за това кой всъщност го е убил - разговаряме с Валерия Тарашоева - изследовател от Историческия музей във Враца.
В науката няма спор казва тя- историците знаят, че Ботев загива привечер на 1 юни /20 май по стар стил/, на югоизточния склон на връх Канарата.
Връх Вола е избран като място за почит по- късно - през 1901 година, защото действителното лобно място е непристъпно, а Околчица се вижда отдалеч и от всякъде.
Другата мистификация - къде е прострелян- също има своя категоричен отговор, според историка - с куршум в гърдите, а не в челото.
Валерия Тарашоева се позовава на разказа на единствения от четиримата преки свидетели, оцелял след Освобождението - Никола Обретенов. Той разказва, че войводата е убит с един единствен куршум в гърдите.
Тази теза очевидно „отстъпва“ по сила на оказалата се по- устойчива за народната памет поетическа версия на Иван Вазов.
Тарашоева е категорична и за друго- Ботев е убит черкезки куршум.
Според нея е важно да се знае и да не се спекулира - това е изстрел от неприятелска страна, а не заблуден куршум от свои. Според нея няма и податки за самоубийство- версия, която се лансира Стефан Цанев в неговите Хроники.
Още за това как съжителстват митовете и фактите в паметта за Христо Ботев - чуйте в звуковия файл на интервюто.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..