Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

OPERA OPEN събира над 20 000 зрители под звездите на Античния театър

Звезди от световна величина на оперната сцена ще видим в тазгодишното издание на Опера Оупън, което ще се проведе от 18 юни до 29 юли на Античния театър. Сред тях са 6 български оперни звезди със световна кариера, които ще открият фестивала с гала концерт идната събота, съобщи директорът на Пловдивската опера Нина Найденова.

Любителите на операта ще могат да се насладят на изпълненията на сопраното Цветелина Василева, покорила Метрополитън опера с „Травиата“, получилата признание като Кралица на нощта във Виена Петя Иванова, пловдивчанката Мариана Пенчева - предпочитан солист на Арена Ди Верона и Ковънт Гардън, солистът на операта в Цюрих тенорът Бойко Цветанов, изявяващият се на големите европейски сцени баритон Петър Данаилов и басът Деян Вачков, пеещ редовно в Милано и Арена Ди Верона.

Освен класическите и любими на всички постановки – „Кармен“, „Аида“, „Турандот“ и „Мадам Бътерфлай“, за първи път ще бъде поставена и мащабната опера „Летящият холандец“ на Вагнер.

Тази година програмата се разширява с балет и оперета, както и с нов акцент – Опера Оупън Лайт, който хвърля мост към неизкушените от операта. Съвместно с  Русенската опера правим концерт „Класиката срещу АББА“, както и мултимедиен концерт с известни композиции „Филмовата музика на Холивуд“. Така се надяваме допълнително да привлечем публика към фестивала, допълни Нина Найденова.

Уникална е и последната фестивална вечер – на 29 юли Опера Оупън ще закрие мултимедийният спектакъл „Пандора“, който представя мита за Пандора в 7 картини, посветени на 7-те смъртни гряха. В постановката ще участват „Мистерията на българските гласове, оркестърът на Пловдивската опера и балет „Арабеск“.

За съжаление бюджетът ни е малък и за да привлечем тези световни оперни звезди, разчитаме основно на лични контакти, коментираха 2-та диригенти – Диан Чобанов и Лучано ди Мартино.

Рекордна посещаемост се очаква тази година на Опера Оупън. Над 20 000 души се очаква да посетят фестивала, съобщи зам.-кметът по култура Амелия Гешева. Тя припомни, че първото издание е събрало 12 000 души публика, а второто миналата година – 16 000 души. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Коледа ФА „Тракия“ с образователни концерти за най-малките

Фолклорен ансамбъл „Тракия“ започна ежегодното издание на своите коледни образователни концерти. Инициативата, насочена към детските градини и училищата, вече се превърна в очакван празник за малките зрители, които по този начин отварят вратата към богатството на българските обичаи, музика и традиции. В рамките на десет дни артистите на ансамбъла..

публикувано на 27.11.25 в 15:10

Стоян Терзиев представя ‘‘Рицарят на жълтата принцеса‘‘

Премиера на книгата на поета и журналист Стоян Терзиев ‘‘Рицарят на жълтата принцеса‘‘ - първа и втора част ще се състои тази вечер от 18 часа в Първо студио на Радио Пловдив.  Историята е продължение на първата му книга в проза, която е и първата част в изданието. Новата втора част носи името „Принцесата на синия рицар“ и се фокусира върху..

публикувано на 28.11.25 в 06:00

"Пловдив 2019" дава 2 млн. лв. за културни събития догодина

Фондация "Пловдив 2019" обявява две отворени покани за културни събития през 2026-та година. Целта е да се запази  модела за развитие на наследството от инициативата "Европейска столица на културата".  За шест години   фондацията  инвестира над 13 милиона лева в ново и съвременно културно съдържание за града, стотици събития с български и международни..

публикувано на 25.11.25 в 15:12

Театралният музей на Драмата става интерактивен

Пловдивският драматичен театър започва реализацията на проекта „Видео съдържание за интерактивна платформа“. Той е сред 24-те културни проекта, които ще се реализират в Пловдив до февруари 2026 година със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. Зад проекта на Драматичен театър – Пловдив, стоят директорът Сюзанна..

публикувано на 25.11.25 в 10:39

Среща с поетесата Катерина Василева в “Петното на Роршах“

Среща разговор с младата поетеса Катерина Василева ще се състои в клуб "Петното на Роршах" от 19 часа тази вечер. Ще стане дума за силата на отделния човек, за големите несправедливости и малките ни победи, за умението ни да се отстояваме и да устояваме.  Модератор на срещата е писателката Ина Иванова. Инициативата е на Литературния фестивал..

обновено на 25.11.25 в 06:57