За първи път в историята 10-годишните германски облигации са с доходност под нулата. Това означава, че инвеститорите плащат на германската държава за заемите, които са й отпуснали. Според експерти до тенденцията се стига заради отрицателните лихви и е вероятността Великобритания да напусне ЕС.
Абсурдно е, например, за един пенсионен фонд, да вложи един ресурс за 10 години и да не очаква никаква лихва. Има фундаментален проблем в монетарната картина на света в момента. ЕЦБ и Федералният резерв докарват света до тези абсурди, коментира Богданов.
По думите му, няма алтернатива къде да се държат активите, които търсят нисък риск и това е същественият проблем. И като се добави или Гърция, или Великобритания паниката се увеличава. Ако държите балансите си в ЕЦБ, и тя не само че ни ви плаща, ами ви взима пари, за да ги държите в нея, това не е избор, смята експертът и добави, че в тази ситуация финансовите институции или трябва да поемат рискови ходове, но тогава ги наказват, или не поемат рискове и не получават печалба.
В момента имаме ликвидност, която стои и чака и докато чака пада доходността на тези алтернативи. Защото алтернативата да дадеш на германската държава е да дадеш на ЕЦБ и то дори повече, обобщи ситуацията Лъчезар Богданов.
Според него, при нас работи същият феномен. Има възможности финансовият сектор да кредитира, но иска нискорискови кредити и кредитополучатели, които не са затруднени, и понеже те са малко икономическа експанзия липсва.
Трябва да има предприемаческа активност, креативност и да се търси финансиране. В момента малкото бизнеси, които получават кредити, ги получават на най – изгодната цена. Въпросът е че има малко бизнеси, които отговарят на високите изисквания. Това е феномен за цяла Европа, не само за България, обясни анализаторът.
България има огромен брой бизнеси, които растат, без да се теглили кредити. Иска се десетократно или стократно разрастване на бизнеса, за да се потърси финансиране, уточни той.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..