Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕЦБ и Федералният резерв водят света до финансов абсурд

| обновено на 14.06.16 в 16:05

За първи път в историята 10-годишните германски облигации са с доходност под нулата. Това означава, че инвеститорите плащат на германската държава за заемите, които са й отпуснали. Според експерти до тенденцията се стига заради отрицателните лихви и е вероятността Великобритания да напусне ЕС. 

Икономическият анализатор от "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов припомни, че подобна е била и ситуацията след 2008-ма година, когато инвеститорите в паника са търсили сигурни убежища за свободния си финансов ресурс като  злато, американски, германски и японски ценни книжа. 

 Абсурдно е, например, за един пенсионен фонд, да вложи един ресурс за 10 години и да не очаква никаква лихва. Има фундаментален проблем  в монетарната картина на света в момента. ЕЦБ и Федералният резерв докарват света до тези абсурди, коментира Богданов. 

По думите му, няма алтернатива къде да се държат активите, които търсят нисък риск и това е същественият проблем. И като се добави или Гърция, или  Великобритания паниката се увеличава. Ако държите балансите си в ЕЦБ, и тя не само че ни ви плаща, ами ви взима пари, за да ги държите в нея, това не е избор, смята експертът и добави, че в тази ситуация финансовите институции или трябва да поемат рискови ходове, но тогава ги наказват, или не поемат рискове и не получават печалба.

В момента имаме ликвидност, която стои и чака и докато чака пада доходността на тези алтернативи. Защото алтернативата да дадеш на германската държава е да  дадеш на ЕЦБ и то дори повече, обобщи ситуацията Лъчезар Богданов. 

Според него, при нас работи същият феномен. Има възможности финансовият сектор да кредитира, но иска нискорискови кредити и кредитополучатели, които не са затруднени, и понеже те са малко икономическа експанзия липсва.

Трябва да има предприемаческа активност, креативност и да се търси финансиране. В момента малкото бизнеси, които получават кредити, ги получават на най – изгодната цена. Въпросът е че има малко бизнеси, които отговарят на високите изисквания. Това е феномен за цяла Европа, не само за България, обясни анализаторът.

България има огромен брой бизнеси, които растат, без да се теглили кредити. Иска се десетократно или стократно разрастване на бизнеса, за да се потърси финансиране, уточни той.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54