Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жегата заведе 40 пазарджиклии в Спешна помощ

| обновено на 17.06.16 в 15:58

Жълт код за високи температури е обявен за днес. Това е първата за това лято гореща вълна. Над 30 градуса отчетоха термометрите на много места в страната още по обед. 

В Пазарджик жегата стана причина над 40 души да потърсят спешна медицинска помощ. В обедните часове температурите достигнаха 35 градуса. В Пловдив към 15 часа бяха отчетени температури от 33 градуса. За щастие няма хора, потърсили лекарска помощ от горещините. Утре ще бъде още по- топло като живакът в термометрите ще стига 39 - 40 градуса. За Централна България е обявен оранжев код за опасно топло време.

При такива екстремни стойности, лекарите предупреждават, че са възможни здравословни проблеми. Препоръчва се на хората с хипертония редовно да следят кръвното  си налягане. За всички останали, повече сянка, лека храна и течности.

Най-уязвими от високите температури са малките деца и възрастните хора, които трябва да избягват да са на открито в най-горещите часове на деня, съветва доктор Георги Цигаровски, общопрактикуващ лекар от Пловдив. Той препоръчва да се пият много течности – по чаша вода на всеки час. „Дневното меню трябва да е от по-леки храни – плодове и зеленчуци. И да се яде редовно“, обясни джипито.

 Използването на климатиците също крие сериозен риск за здравето на хората. „Разликата в температурите в помещенията и  навън не трябва да е с разлика повече от 10 градуса. В противен случай рискувате да колабирате“, предупреди доктор Цигаровски.

Работодателите трябва да се съобразяват с високите температури. Главната инспекция по труда напомня, че при работа на открито работодателят е длъжен да прецени доколко неблагоприятните климатични въздействия могат да застрашат живота и здравето на работниците му и да вземе съответните мерки, се посочва в съобщението.

Сред мерките са промяна на работното време, на тип работа, като се изпълняват задачи, които са по-безопасни при дадени условия, осигуряване на подходящи лични предпазни средства, помещения с условия за възстановяване на топлинния баланс на организма. В закрити помещения оптималната температура през топлия период трябва да бъде между 18 и 25 градуса. Допустимата температура през лятото на работните места не може да бъде над 28 градуса. 

В Наредбата са определени и изключения, според които при горещини навън, температурата в помещенията може да е с от 3 до 5 градуса над допустимата, но не повече от 33 градуса.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54