В УМБАЛ „Свети Георги“ френски хирурзи оперираха 7 деца с тежки лицеви аномалии, а общо 20 пациенти бяха консултирани в рамките на седмицата. Най-малкият пациент е само на 5 месеца и ще му предстоят още операции. Много сложна операция е извършена и на момиченце, родено без ушна мида. На всички деца е спасен не само живота, но им е даден шанс да растат и живеят пълноценно.
Пластичният хирург проф. д-р Филип Пелерен и детският неврохирург проф. д-р Патрик Делем от Университетската болница в Лил, ежегодно, в продължение на близо 20 години, пристигат в Пловдив по покана на пловдивската университетска болница и на нейното Отделение по пластична и краниофациална хирургия, в лицето на началника на звеното проф. д-р Юрий Анастасов и безвъзмездно извършват сложните операции. Фондът за лечение на деца единствено заплаща пътните разходи на лекарите и престоя им в България, а те работят напълно безвъзмездно без хонорар по тези изключително тежки медицински случаи.
Проф. Пелерен и проф. Делем извършват сложните операции в Отделението по пластична и краниофациална хирургия на пловдивската университетска болница без хонорор, единствено фонда за лечение на деца заплаща пътните разходи и престоят им у нас. А това което правят те в екип с началника на клиниката проф. Юрий Анастасов, с началника на Клиниката по неврохирургия доц. д-р Христо Желязков и обещаващия млад лекар д-р Костадин Гигов е на световно ниво.
Визитите на тези специалисти и извършваните от тях операции на територията на България спестяват огромни суми на държавата и на семействата на децата за болнично лечение, пътуване и престой в чужбина, смята проф. Анастасов.От своя страна френските лекари са категорични, че за тях това е кауза. Проф. Филип Пелерен сподели, че всеки пациент има своя история, а той се интересува какво се случва с оперираните деца в годините. Така, един от първите малки пациенти на френските лекари, вече е пълноценна жена и самата тя очаква дете.
Годишно около 150 деца се раждат у нас с лицево-черепни малформации . Благодарение на националния регистър, който е изготвен и се подържа в отделението на университетската болница в близките години ще може да се изготви и по-точен анализ и статистика
Днес се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. От 14.00 до 16.30 часа ще има специално предаване на всички програми на националното радио. По традиция празникът ще бъде отбелязан с тържествена церемония по..
Нов председател на Адвокатската колегия в Пловдив избират днес пловдивските адвокати. За поста се борят двама адвокати – Пламен Бонев и Ганчо Толев. Общото събрание започва в 10 часа в Аграрния университет, а утре продължава в сградата на Адвокатската колегия. Новият председател ще има мандат от три години.
Университетската болница за активно лечение "Свети Георги" в Пловдив получи модерна апаратура за диагностика и мониторинг на деца от "Българската Коледа". Апартурата е на стойност 146 880 лева и се очаква допълнително дарение на още една централна мониторингова система. Клиниката по педиатрия бе оборудвана с две високотехнологични системи,..
Кръгла маса за п риобщаването на децата със специални образователни потребности чрез спорт се провежда днес в Пловдив. Форумът се организира от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, Българска федерация по хокей на трева и Спешъл Олимпикс България. Сред участниците са университетски преподаватели,..
Вече е разчистено свлачището на пътя Пловдив-Смолян, съобщиха от полицията. Около 18 часа бе съобщено за свлечена земна маса на платното, на няколко километра след Бачково, в посока Смолян. До разчистването на пътя автомобилите се пропускаха само в едната пътна лента.