Произведено е достатъчно количество розово масло с добро качество. Традиционното количество розово масло, което се произвежда в България е 1 500 -1 800 килограма. Предполагаме, че и тази година ще е толкова, но данните все още се обработват, съобщи Николина Узунова, изпълнителен директор на Националната асоциация „Етерични масла, парфюмерия и козметика".
Според нея обаче, по-високата изкупна цена на розовия цвят не е най-доброто за бранша, защото води до по-високи крайни цени.
Това не е добра новина, защото може да затрудни реализирането на крайния продукт. Една по-балансирана изкупна цена на розовия цвят трябва да бъде тенденция в следващите розови кампании, ако искаме да имаме силна индустрия.
Розопроизводителите и розопреработвателите сме от двете страни на барикадата и трябва да си сътрудничим. Процесът и взаимоотношенията ни са много динамични. Ние имаме нужда един от друг. Тази година изкупната цена на розовия цвят беше учудващо висока, което не смятаме че е добра тенденция, коментира Узунова.
Тя припомни, че основните потребители на българското розово масло са Франция и Германия. В Азия – Япония, но все повече продукция се реализира в Китай, Австралия и САЩ. По думите й няма причина да смятаме , че ще изгубим тези пазари или, че ще бъдат ограничени.
Основен конкурент ни е Турция по производство на качествено розово масло. Но със съседите ни имаме една обща съдба. Сигурни сме, че и тази година ще бъдем водещи производители и като качество и като количество на тази суровина.
Като основен проблем за бранша Узунова посочи нерешения въпрос с еднодневните трудови договори по време на кампания. Тя припомни, че има внесени законодателни промени, но към момента няма яснота, кога ще бъдат одобрени от НС. „Социалното министерство е с нов екип и всичко започва отначало – ние да обясняваме какво искаме, а те да ни изсулшват. Дано да не се загуби още една година. За промяната настояваме не само розопроизовдителите, но и от други земеделски браншове“, заяви Узунова
Националната асоциация етерични масла проведе в Пловдив своята годишна среща. На кръгла маса бранша коментира тенденциите, предизвикателствата и възможностите пред етеричномасленото и козметично производство у нас, новата реколта, износа и проблемите.Днес се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. От 14.00 до 16.30 часа ще има специално предаване на всички програми на националното радио. По традиция празникът ще бъде отбелязан с тържествена церемония по..
Нов председател на Адвокатската колегия в Пловдив избират днес пловдивските адвокати. За поста се борят двама адвокати – Пламен Бонев и Ганчо Толев. Общото събрание започва в 10 часа в Аграрния университет, а утре продължава в сградата на Адвокатската колегия. Новият председател ще има мандат от три години.
Университетската болница за активно лечение "Свети Георги" в Пловдив получи модерна апаратура за диагностика и мониторинг на деца от "Българската Коледа". Апартурата е на стойност 146 880 лева и се очаква допълнително дарение на още една централна мониторингова система. Клиниката по педиатрия бе оборудвана с две високотехнологични системи,..
Кръгла маса за п риобщаването на децата със специални образователни потребности чрез спорт се провежда днес в Пловдив. Форумът се организира от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, Българска федерация по хокей на трева и Спешъл Олимпикс България. Сред участниците са университетски преподаватели,..
Вече е разчистено свлачището на пътя Пловдив-Смолян, съобщиха от полицията. Около 18 часа бе съобщено за свлечена земна маса на платното, на няколко километра след Бачково, в посока Смолян. До разчистването на пътя автомобилите се пропускаха само в едната пътна лента.