Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Само федерализирана Европа ще бъде силна

| обновено на 28.06.16 в 15:53

След референдума във Великобритания външните министри на държавите основателки на ЕС, както и лидерите на Германия, Франция и Италия неслучайно поискаха Европа да разшири връзките помежду си и да започне изграждането на единни структури в съюза. ЕС трябва да вземе спешни мерки и една от тези мерки е да се премине в атака,   т.е. да се започне федерализиране на ЕС, коментира журналистът от Радио Дойче Веле Александър Андреев за Радио Пловдив. 

Според него не е проблем това да става на няколко скорости - държавите основателки искат да правят обща армия, обща система за сигурност, а който не иска ще върви на втора скорост. Андреев беше категоричен, че именно това е правилното решение.

Въпросът обаче е дали Великобритания ще напусне ЕС и ако -  когаКамерън постъпи глупаво и провали не само себе си като политик, а и страната си, каза още Александър Андреев. Той посочи няколко възможности за изход от създалата се ситуация. 

Първият - подава се молба за напускане по член 50 на Лисабонския договори и след това Великобритания отново после подава молба за членство в ЕС. Така Великобритания ще изпадне в много по - слаба ситуация, отколкото беше досега, когато се ползваше с редици отстъпки и привилегии. 

Вторият вариант, е този, в който Шотландия може да блокира излизането на Великобритания от ЕС. Третата възможност са нови избори и правителство, което да поиска оставане на Обединеното кралство в ЕС. 

Четвъртият вариант е за провеждане на нов референдум, защото много от гласувалите за "ВЪН" хора твърдят, че са се объркали.

Александър Андреев прогнозира, че Великобритания няма да може да проточи началото на процедурата за излизане от ЕС, защото ще се компрометира тежко и във вътрешно и външнополитически план.  Едно забавяне ще е политически грозно, непочтено и неморално и британската политика не би трябвало да си позволи де се превърне в посмешище за ЕС.

Според Андреев най-добре ще е Великобритания да остане в ЕС с нов референдум или след нови избори.

Относно идеята за първата скорост на развитието на ЕС, важно е да се знае, че всяка страна, член на съюза, която желае, може да се включи, че няма разделение на нови и стари членове. Ако Европа се беше федерализирала по-рано нямаше да има нито гръцка, нито британска криза, нито пък криза с бежанците. 

Бъдещето на ЕС е в Европа с единни структури, защото само така ЕС може да бъде силен, каза в заключение Александър Андреев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
д-р Румен Стоилов

Да създадем мир и подреденост в себе си

В Световния ден на сърцето 29 септември, наш гост бе кардиологът д-р Румен Стоилов. Човекът, който със сигурност е на "ти" с най-усърдно работещият мускул от медицинска гледна точка, но и човекът, който познава в дълбочина енигматичната стойност на най-важния орган в нашето тяло.  Дали сърцето се намира на едно и също място във всеки един от..

публикувано на 29.09.24 в 19:22
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би, това е най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42

20 на сто по-малка и по-скъпа гроздова реколта в Пловдивско

"Това беше изключителна от гледна точка на предизвикателствата година. В нашия край, слава на Бога, нямаше градушки и други природни бедствия, но пък за сметка на това горещините бяха страшни".  Такава равносметка прави Георги Джингаров, лозар и винопроизводител от Брестовица. По думите му, ако нашите предци са наричали част от дните през юли..

публикувано на 27.09.24 в 10:19

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет след 27.10.

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет на Пловдив след парламентарните избори на 27 октомври. Той е включен на второ място в листата на ГЕРБ - СДС за Пловдив град след лидера Бойко Борисов. В интервю за Радио Пловдив Костадин Димитров обясни решението си така: "Нямах колебания дали да се включа в листата, защото за 10 месеца имах много..

публикувано на 26.09.24 в 15:39