След референдума във Великобритания външните министри на държавите основателки на ЕС, както и лидерите на Германия, Франция и Италия неслучайно поискаха Европа да разшири връзките помежду си и да започне изграждането на единни структури в съюза. ЕС трябва да вземе спешни мерки и една от тези мерки е да се премине в атака, т.е. да се започне федерализиране на ЕС, коментира журналистът от Радио Дойче Веле Александър Андреев за Радио Пловдив.
Въпросът обаче е дали Великобритания ще напусне ЕС и ако - кога. Камерън постъпи глупаво и провали не само себе си като политик, а и страната си, каза още Александър Андреев. Той посочи няколко възможности за изход от създалата се ситуация.
Първият - подава се молба за напускане по член 50 на Лисабонския договори и след това Великобритания отново после подава молба за членство в ЕС. Така Великобритания ще изпадне в много по - слаба ситуация, отколкото беше досега, когато се ползваше с редици отстъпки и привилегии.
Вторият вариант, е този, в който Шотландия може да блокира излизането на Великобритания от ЕС. Третата възможност са нови избори и правителство, което да поиска оставане на Обединеното кралство в ЕС.
Четвъртият вариант е за провеждане на нов референдум, защото много от гласувалите за "ВЪН" хора твърдят, че са се объркали.
Александър Андреев прогнозира, че Великобритания няма да може да проточи началото на процедурата за излизане от ЕС, защото ще се компрометира тежко и във вътрешно и външнополитически план. Едно забавяне ще е политически грозно, непочтено и неморално и британската политика не би трябвало да си позволи де се превърне в посмешище за ЕС.
Според Андреев най-добре ще е Великобритания да остане в ЕС с нов референдум или след нови избори.
Относно идеята за първата скорост на развитието на ЕС, важно е да се знае, че всяка страна, член на съюза, която желае, може да се включи, че няма разделение на нови и стари членове. Ако Европа се беше федерализирала по-рано нямаше да има нито гръцка, нито британска криза, нито пък криза с бежанците.
Бъдещето на ЕС е в Европа с единни структури, защото само така ЕС може да бъде силен, каза в заключение Александър Андреев.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..