Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само федерализирана Европа ще бъде силна

| обновено на 28.06.16 в 15:53

След референдума във Великобритания външните министри на държавите основателки на ЕС, както и лидерите на Германия, Франция и Италия неслучайно поискаха Европа да разшири връзките помежду си и да започне изграждането на единни структури в съюза. ЕС трябва да вземе спешни мерки и една от тези мерки е да се премине в атака,   т.е. да се започне федерализиране на ЕС, коментира журналистът от Радио Дойче Веле Александър Андреев за Радио Пловдив. 

Според него не е проблем това да става на няколко скорости - държавите основателки искат да правят обща армия, обща система за сигурност, а който не иска ще върви на втора скорост. Андреев беше категоричен, че именно това е правилното решение.

Въпросът обаче е дали Великобритания ще напусне ЕС и ако -  когаКамерън постъпи глупаво и провали не само себе си като политик, а и страната си, каза още Александър Андреев. Той посочи няколко възможности за изход от създалата се ситуация. 

Първият - подава се молба за напускане по член 50 на Лисабонския договори и след това Великобритания отново после подава молба за членство в ЕС. Така Великобритания ще изпадне в много по - слаба ситуация, отколкото беше досега, когато се ползваше с редици отстъпки и привилегии. 

Вторият вариант, е този, в който Шотландия може да блокира излизането на Великобритания от ЕС. Третата възможност са нови избори и правителство, което да поиска оставане на Обединеното кралство в ЕС. 

Четвъртият вариант е за провеждане на нов референдум, защото много от гласувалите за "ВЪН" хора твърдят, че са се объркали.

Александър Андреев прогнозира, че Великобритания няма да може да проточи началото на процедурата за излизане от ЕС, защото ще се компрометира тежко и във вътрешно и външнополитически план.  Едно забавяне ще е политически грозно, непочтено и неморално и британската политика не би трябвало да си позволи де се превърне в посмешище за ЕС.

Според Андреев най-добре ще е Великобритания да остане в ЕС с нов референдум или след нови избори.

Относно идеята за първата скорост на развитието на ЕС, важно е да се знае, че всяка страна, член на съюза, която желае, може да се включи, че няма разделение на нови и стари членове. Ако Европа се беше федерализирала по-рано нямаше да има нито гръцка, нито британска криза, нито пък криза с бежанците. 

Бъдещето на ЕС е в Европа с единни структури, защото само така ЕС може да бъде силен, каза в заключение Александър Андреев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06