Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Занаятите са код към националната ни идентичност

Място, където поколенията се срещат с традициите, но и с новостите на 21-век. Това е до края на тази седмица дворът на Етнографския музей в Пловдив. Тук се провежда 10-та юбилейна Седмица на занаятите, която ще продължи до 3-ти юли.

Повече от 40 майстори от цялата страна и гости от съседна Сърбия показват уменията си в различни занаяти – иконописци, дърворезбари, ножари, оръжейници, медникари, тъкачи, плъсти, кукли, рисуване върху коприна, яйца и сувенири, стъклопис, кошничарство, свещолеене, плетиво, везба.

Снимка

Измайстореното е направено с мерак, с душа и сърце, затова си има собствено очарование. Туристите и гостите на музея могат да наблюдават демонстрации на различни занаяти, но могат да усетят и магията сами да сътворят нещо под вещите напътствия на майсторите.

Утрешният Петровден ще бъде отбелязан със специална програма – месене на петровска питка, приготвяне на „Бял мъж“ и почерпка на гостите с петровско пиле. Всичко ще е придружено с песни и хора.

В петък – деня на майстора, ще има специална майсторска вечер.

По стар български обичай през цялата седмица ще има музика, танци и кръшни хора.

Снимка



Снимка

Традиционното убеждение на българите е, че занаят не се учи, занаят се краде. Само част от това е така, признават съвременните майстори. 

Някои се смятат за избрани да учат конкретен занаят и казват, че всичко им се дава от майсторите. Други признават, че са самоуки, а учителят им е Интернет. Според тях, в 21-ви век в глобалната мрежа може да се намери всичко, затова ако има желание, има и начин. Всички обаче са категорични в едно – занаятът е любов и измайстореното се прави, за да остане и да се предаде на поколенията.


Освен, че притежават сръчност и умения, майсторите са и много сладкодумни. Те държат да се знае - занаятите са част от традиционната българска култура, която е основа на националната ни идентичност.









А специално българската шевица е таен код. Който може да го разчете, може да разбере традицията на българите.

Снимка

Всеки желаещ би могъл да се срещне с майсторите и да се потопи в духа и магията на занаятите всеки ден до края на седмицата от 9 до 18 часа в двора на Етнографския музей.

Репортажът на Антоанета Петричанска можете да чуете в прикачения звуков файл.

Снимка












Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Момо или животът пред теб" с премиера в Кукления театър

Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари.  Представлението е предназначено за възрастната аудитория.  Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..

публикувано на 21.02.25 в 12:30

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

публикувано на 21.02.25 в 11:21

Премиера в Пловдив на филма за Милен Цветков

"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..

публикувано на 21.02.25 в 10:14

В община "Родопи" кукери гонят злото

За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..

обновено на 21.02.25 в 08:52

Спомен за първата българска околосветска пътешественичка

Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..

публикувано на 21.02.25 в 07:10