Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Производителите на млечни продукти у нас са алхимици

Танчо Колев

Млечните продукти и начина, по който тази основна за българина храна стои на  пазара. Темата  предизвиква циклично тревога, спорове и смут. Аргументите:  при 254 регистрирани предприятия  за производство на млечни продукти в страната, консумацията на качествена продукция не надхвърля 30%. Т.е. наредбите не успяха  да наложат трайни стандарти, аналоговите заместители на сиренето, кашкавала и млякото господстват на пазара, заради ниската си цена, липсата на контрол и неглижиране на опасностите за здравето ни.  Поредната наредба с изисквания към млечните продукти  е качена на сайта на Министерството на земеделието и храните  за обществено обсъждане. По темата ще разговаряме с Танчо Колев - председател на  Националното сдружение на млеко и месопроизводителите. 

Колев подчерта, че според стара съществуваща наредба, имитиращият продукт трябва да бъде на отделен рафт, с определени етикети. Това продължиобаче  само месеци. Оттам нататък всичко замря,виждаме  имитиращите продукти  на една и съща витрина със сиренето, но се водят „млечни деликатеси“, имитиращите продукти се водят и  „сирене“, заяви Колев. Това не ни устройва нито като производители, нито като потребители. Нашата продукция  - на мляко не се оценява. В момента всички млекопреработвателни предприятия използвят млякото за есенция и тя се заплаща двойно и тройно.

По думите на Колев държавата в момента спи зимен сън. Не можем да си храним народа с некачествена храна, да пълним болниците и да се сърдим защо не стигат парите за здравеопазване. Те никога няма да стигат, ако продължаваме да ядем некачествени храни, заяви Колев.  Той изрази недоумение защо  никъде на етикетите на имитиращите продукти не може да се прочете, че не става въпрос за млечни произведения, а за заместители.  Единственото, което държавата трябва да направи, е да въведе драконовски мерки срещу всички, които произвеждат имитиращ продукт, а го продават за млечен. У нас има закон за БДС, има закони за млечните произведения, да не се оправдават, че нямаме закони, заяви Колев. Като пример той посочи Гърция, която е въвела сурови глоби срещу нарушителите на стандартите. Ако се вкара друго мляко, освен гръцкото в гръцката „Фета“,  глобата е над 150 000 евро, а при второ нарушение – предприятието се затваря и то никога повече тези хора не могат да работят в млечната промишленост.

У нас едва 30% от суровините в млечните произведения са български. Всичко останало е вносно мляко  от Унгария, Полша, Румъния, но това никъде не е отразено на етикета. Какво означава българско кисело мляко, при условие  че няма български продукт – мляко. Само етикетът е български, заяви Колев.  

Нашата държава трябва да си подреди къщичката, това ни казаха и от Брюксел. Те се намесват само за това, че не трябва да има износ на тези продукти от нашата страна навън, а какво слагаме ние вътре,с какво си тровим народа, това са наши лични работи, казаха, подчерта Колев. По думите му е необходим много строг контрол на продукцията, налагане на санкции, конфискуване на продукция, ако тя е некачествена. Няма конкрол и върху цистерните, които влизат в страната ни към мандрите. Има регламент на ЕС, който гласи, че  всяка държава-членка на ЕС, ако има неотговарящо на европейските стандарти мляко, трябва да го преработи  и да го продава в съответната държава., подчерта председателят на Националното сдружение на месо и млекопроизводителите Танчо Колев.

 Повече чуйте от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нова социална платформа стартира в Пловдив

Платформата „Портал за грижа“ е ориентирана към намиране на старчески дом или хоспис. Услугата е напълно безплатна, със свободен достъп за всеки, който има нужда от съдействие. Улесняването на достъпа до такава информация е една от основните цели на платформата. Тя функционира на територията на цялата страна, като търсенето на подходящ..

обновено на 04.12.24 в 17:23

БАБХ изпусна ситуацията с чумата и тя излезе извън контрол

Ситуацията в страната с огнищото на чума по овцете във Велинград е стряскаща. Ако това огнище на чума бъде изтървано има риск да настъпи в други краища, коментира пред Радио Пловдив Бойко Синапов, който е председател на Обединени български животновъди. Той подчерта, че има притеснения от много животновъди от разпространение на заболяването. По..

публикувано на 04.12.24 в 16:06

Вместо Народно, това е вече "Разнородно събрание"

Четвърта седмица и рекордни опити за избор на парламентарен председател. 38 дни след изборите и 23 дни след конституирането на 51-то НС продължава това безкрано дълго заседание.  Безплодно, безидейно и опасно, защото с действията си и риториката си, депутатите дискредитират себе си и самата институция – коментира ситуацията социологът Елена..

публикувано на 04.12.24 в 15:53

"Майстор на покриви" от Ново село завлече 35 000 лева от семейство

Пловдивчанка съобщи в социалната мрежа за пореден измамник по схемата с ремонт на покриви и строителни услуги. Николай Янчев е от Ново село, община Стамболийски, представял се за майстор на покриви и други ремонти и успял да завлече нея и семейството й с близо 35 000 лева.  Елена Данаджиева и съпругът й са подписали договор с него за ремонт на..

публикувано на 04.12.24 в 14:40

Панагюрище е пример за успешно публично- частно партньорство

В Община Панагюрище се реализират проекти на стойност 30 милиона лева, финансирани от държавния бюджет. Голяма част от тях са насочени към решаването на основния проблем, а именно водоснабдяването на града. Това заяви кметът на Панагюрище Желязко Гагов, който се включи в срещата на бизнеса и общините, организирана от вестник „Капитал“...

публикувано на 04.12.24 в 12:47