Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрата кауза върви от ръка в ръка, от сърце в сърце

35 000 жени от цяла Европа обединява "Сороптимист  интернешънъл" - в Европа. С президента на българсия екип - Вихра Григорова разговаряме  след двудневия форум, който се проведе през уикенда.

Жените и по- високото чувство за социална отговорност предопределят успеха на каузите, за които работим, споделя Григорова.

"Женското ООН", както е известна организацията, работи както срещу неграмотността в страни от третия свят - и като подпомагане на научни изследвания на талантливи учени.

Тя дава пример с  отпечатване и разпространение на „Втора Харитонова преправка на „История славянобългарская“. 

Първоначално тази активност се мисли като труд в помощ на учените и затова се разпространява в много университети.

Впоследствие с продажбата на хора, които са го закупили заради лично любопитство - се осигуряват стипендии за четири момичета, на които се помага да завършат образованието си в областта на туризма. И четирите в момента работят - разказва Вихра Григорова.

Цялото интервю можете да чуете  в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Матей Матеев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ви срещаме с един от най-значимите пловдивски творци – Матей Матеев. Роден в Кюстендил, но завинаги свързал съдбата си с Пловдив – града, който му върна обичта с най-високото признание – званието „Почетен гражданин“. Казва, че родния край, балканската енергия го прави човек - широко скроен човек. Послание, което..

обновено на 21.11.25 в 17:08
Илия Проданов

Илия Проданов ще работи за стабилизиране на БАК

Спорове около представителността на организациите на аграрния сектор, който очаква решения по важни теми от държавата. Илия Проданов беше избран за председател на Българската аграрна камара, след като част от браншовите организации я напуснаха, несъгласни с начина на вземане на решения. За заместник-председатели бяха избрани съпредседателят на..

публикувано на 21.11.25 в 16:15

Идеята да се ползва СУПТО е добра, но не и изпълнението

Виктор Павлов  управлява софтуерна компания, която има опит в разработката на продукти за управление на търговска дейност. Той коментира напрежението на бизнеса от въвеждането на лицензиран софтуер за управление на продажбите в търговски обекти. "Като цяло спорът идва оттам, че се опитва да се хване процеса по неиздаване на фискални бележки от..

публикувано на 21.11.25 в 15:58

БСП отново ще предложи на ОбС програмата "Достъпно жилище"

ОбС на Пловдив не прие предложението на представителите на БСП за програма „Достъпно жилище“. Идеята визираше подкрепа за строителство на жилища за млади семейства на цени под пазарните. Общинския съветник Калин Милчев коментира със съжаление, че  това е първата политика, която би развила община Пловдив в посока младите хора, младите семейства, младите..

публикувано на 21.11.25 в 14:59
Иван Иванов

Липсва стратегия за инвестициите във водния сектор

Годишна конференция за инвестициите във водния сектор се провежда днес и утре в Старосел с участието на експерти от бранша. Включват се представители на Европейската комисия, Министерството на околната среда и водите и учени. Организира се от Българската асоциация по водите.  Водният сектор изисква много инвестиции, както за поддръжка,..

публикувано на 20.11.25 в 14:41