Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Точковото оценяване е по-справедливо за децата

В разгара на ученическата ваканция – жега в Министерството на образованието, която ражда нови идеи.

По-кратки междучасия, сливане на часове с продължителност до 90 минути и изтегляне на датите на националното външно оценяване – това са само част от предложенията, които ще коментираме с Мария Гайдарова, директор на ОУ „Райна Княгиня“. Р.П.: Вие притеснени ли сте от тази по-голяма свобода, която ще ви даде новия нормативен документ?

Мария Гайдарова: Не, не сме притеснени. Защото от една страна тази по-голяма свобода означава повече възможност за гъвкавост спрямо спецификата на всяко учебно заведение. От друга страна - повече отговорности. Ще се радваме, ако те бъдат споделени и имаме подкрепа от родители и колеги, за да тръгнат процесите така както трябва. Но не сме притеснени, защото Закона за предучилищно и училищно образование е много години чакан от нашата общност, а и от обществото като цяло. Време е да тръгне.

Р. П.: Имате ли готовност във вашето училище да го приложите от 1 август?

Мария Гайдарова: Да, ние сме подготвени. Аз мисля, че всички колеги работят. Последните месеци четем какви ще бъдат промените, имаше много дискусии в публичното пространство, има и чуваемост на нашите мнения, има публичност. Медиите също отразяват динамиката на тези процеси. Ние знаем какво ще се случва и сме подготвени да го направим. Специално в основно училище „Райна Княгиня” имахме една стъпка към изграждане на обществения съвет, в готовност сме към промените за учебния план в първи и в пети клас. Август месец сме готови да реагираме бързо и своевременно за избора на учебници.

Р. П.: Как приемате идеята да се съкратят междучасията от 10 на 5 минути, а някои часове да се сливат до 90 минути? Целесъобразно ли е?

Мария Гайдарова: Правото на избор, което ще бъде дадено на директорите, съответно на учителите и на педагогическия съвет е точно този нюанс, който всъщност ще отрази необходимостта това да може да се случи или да бъде добро за децата. Ако има някъде практически часове по професии или друга специфика и тя налага това - би било чудесно, ако това стане. Но то няма да бъде за всички ученици от 1 до 12 клас. Ще бъде съобразено вероятно и с възрастовите особености, с нуждите на децата. Водещ момент ще бъде това – на децата да им бъде добре и всяко нещо ще се прави публично и прозрачно. Мисля, че то също ще бъде обект на дискусии, няма директорът да се събуди сутринта с тази идея и да каже "от днес започваме да учим 90 минути, всички деца ще са така". Това е една възможност, която ще бъде предоставена, ще бъде обмислена. И аз съм убедена -  само там, където е необходима, в полза и в интерес на децата да бъде направена, може да бъде направена.

Р. П.: Как приемате идеята  да се изтеглят датите за външното оценяване след четвърти и след седми клас?

Мария Гайдарова: Така е, да. В новия Закон за предучилищно и училищно образование има такова изискване - външното оценяване в четвърти и в седми клас да бъде до две седмици преди приключване на учебната година. И с оглед на това, че ще се променят тези дати постепенно в четвърти клас и в седми клас с новите учебни планове, не от тази учебна година,  но се предвижда и това. Тоест  ние трябва да се синхронизираме с новия закон. От друга страна то не е случайно записано, вие сте права, и много от учителите бяха обезпокоени, и родителите също, а факт е, че месец май в по-голямата си част беше неучебен за децата поради много почивни дни, празнични дни, неучебни заради външното оценяване. Също така е истина, че не можеше да се вземе адекватно учебният материал. Децата бяха притиснати и притеснени, мисля, че няма нищо страшно в това да се разделят тези дати и на външното оценяване да се гледа не като оценяване на учениците, а като оценяване на учебното заведение.

Р. П.:  Сега научаваме и за нова идея, която ще бъде приложена от новата учебна година. Идея, която предвижда външното оценяване да се определя по брой точки, а не с оценки. Доколко обаче това е удачно и наистина ли точковата система на оценяване е по-обективен критерий за знанията на децата?

Мария Гайдарова: Да, по-обективен критерий е. Аз съм наблюдавала такива практики в европейски страни. Може би още преди 15 – 16 г. Франция беше първата страна, където видях това и ако има 100 точки за оценяване това дава една по-голяма палитра на прецизна оценка. И тези нюанси, които ние даваме в текущото оценяване с единици, не могат да отразят тази специфика и тази разлика и често детето се чувства ощетено - нещо малко не му е достигнало, но вместо примерно шестица, получава петица. А ако има точково оценяване - тези точки биха могли дори да ни насочат в коя област детето трябва да подобри постигнатото.

Р. П.: Тази точкова система обаче не смятате ли, че трябва да бъде въведена и при останалите оценки, не само за външното оценяване, за да има смисъл тази промяна2

Мария Гайдарова: Вероятно -  да, но нищо не може да стане изведнъж и на 100 %. Трябва постепенно да вървят процесите на промяна. Защото виждате, че всяка промяна среща съпротива. Това е естествено. Трябва време да бъде обмислена, да не е на всяка цена и да не е бърза, защото образователната система е твърде консервативна и там всяко едно действие води в дългосрочен аспект до много влияния, които не се виждат веднага. Така че - нека да бързаме бавно.

Р. П.: Лично за вас кое е най-голямото ви притеснение за новия закон? Притеснение, което е свързано с началото на учебната година?

Мария Гайдарова: Аз лично притеснения нямам, защото ние сме свикнали да работим и при бързи промени, на бързи обороти и да преодоляваме проблемите ежедневно.

Р. П.: Има ли напрежение във връзка със съкращаването на ваканцията за учителите, тъй като е ясно, че те ще трябва да бъдат в училище малко по-рано от обикновено?

Мария Гайдарова: Напрежение не точно, но има някои неудобства, които възникнаха. Защото те са планирали своите семейни почивки, но въпреки това има разбиране за важността на момента и затова на децата ни да бъде създаден максимален комфорт, да не бавим процесите. Учителите ще изпълнят своите ангажименти.

Р. П.: Благодаря ви затова участие. Чухте Мария Гайдарова – директор на основно училище „Райна Княгиня” с коментар за новите моменти, които влизат в сила от 1 август, респективно и от началото на новата учебна година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54