На финалната права е подготовката за най-мащабното фолклорно събитие в България – съборът „Рожен - 2016“.
В сърцето на Родопа планина на Роженските поляни ден преди откриването на събора ще бъде поставено знамето, което ще се простира на близо 8 декара площ.
Знамето е дълго 26 метра и широко 300 метра. Тежи повече от 700 килограма. През следващите три дни то ще събере всичко българско на едно място.
Председателят на сдружение "Рожен - наследство в бъдещето" призова:
Знамето не е място, където се върви през него, където се спускаме и се търкаляме. Точно поради тази причина се накъса флагът и се наложи да го приберем. Знамето може да се снима като фон, да застанеш под него, пред него.
Сцените, ресторантите, палтаки, водоноски и санитарни системи вече са разположени на Роженските поляни.
Зам.-областният управител на Смолян Андриян Петров уточни, че товарния трафик по време на събора ще се отбие през Кричим, Михалково, Девин, Смолян и през Кърджали, Ардино и Смолян.
Община Смолян осигурява обществен транспорт за Роженския събор. Автобусите ще тръгват от 8.30 часа от автогара "Устово" и ще се движат на всеки 15 минути при запълване на капацитета на превозното средство. Цената на билета е 2 лв. в едната посока /Устово-Рожен/.
На 15 и 16 юли /петък и събота/ последният автобус от вр. Рожен е в 24.00 часа и ще пътува до кв. "Каптажа". Последният автобус от кв. "Устово" в посока към Рожен е в 23.30 часа. Последният автобус от Рожен към "Устово" на 17 юли /неделя/ е в 19.00 часа.
По направлението Смолян - Пампорово - Рожен, хората могат да ползват и редовните автобуси по утвърдените транспортни схеми, които заминават на всеки час.
Автобусите от Пампорово към Рожен ще тръгват от паркинг пред хижа "Студенец", "Замъка", "Снежанка" и "Дан Мар". Първият автобус от Пампорово е в 8.54 часа, а цената на билета също е 2 лева.
В Пловдивския Районен съд ще се проведе заседание по искането на Георги Георгиев, подсъдим за малтретирането на Дебора Михайлова, за пускането му под по-лека мярка за неотклонение. Това е четвърто такова искане, след като миналия декември Пловдивският окръжен съд за пореден път отмени освобождаването на Георги от задържане под стража в парична..
Днес отбелязваме Международния ден за безопасен интернет. Целта на инициативата е да повиши сигурността и отговорността при употребата на новите технологии и особено сред децата и младежите. Само за последните 6 години възрастта, на която най-много български деца влизат за първи път в интернет, е спаднала с 3 години – от 9 на 6 години. Едва 50 на сто..
Днес ще бъде предимно слънчево, но над източните райони облачността ще се увеличава. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток, в Източна България - умерен от север. Максималните температури ще бъдат предимно между минус 1° и 4°, в южните райони – до 8°, в Пловдив - около 5° . В планините ще бъде слънчево. Ще духа умерен вятър от..
Без загинали по пътищата в Пловдив и областта е преминала изтеклата седмица от 4 до 9 февруари, отчетоха от сектор „Пътна полиция“ към областната дирекция на МВР. Все пак през това време са станали 42 катастрофи с четирима ранени, което също се отчита като положителен факт, посочи инспектор Стоян Войводов от това полицейско формирование. Също..
Днешната сутрин е най-студената от началото на зимата в Смолянско, съобщиха от Метеорологичната станция на връх Рожен. Минус 15 градуса е измерената температура в Чепеларе, а на върха температурата е паднала през нощта до минус 11 градуса. Всяка зима има мразовит период, който е между седмица и десет дни, коментира дежурният в метеорологичната станция..