Православната църква отбелязва паметта на свети пророк Илия. Той се почита от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Мойсей за един от двамата най-велики старозаветни мъже от IX век пр. Христа. В Пловдивския храм „Св.пророк Илия“ в квартал „Източен“, архиерейската света литургия ще отслужи Знеполският епископ Арсений викарий на Пловдивския митрополит.
Повелителят на летните стихии и гръмотевици - Свети пророк Илия е един от най-почитаните светци в Асеновградско. 19 са храмовете в региона, които носят името на светеца. Само в града параклисите с името на Свети Илия са четири, разположени в четирите посоки и така образуват християнски кръст, разказа архиерейският наместник на Асеновград отец Йордан Георгиев. По думите му асеновградският регион е земеделски и затова почитта към Свети Илия е толкова голяма.
За св. пророк Илия е писано в Стария и в Новия завет, Талмуда и Корана, също е и герой от фолклора на различни народи. Българите тачат Св. Илия като господар на небесните природни стихии - градушката, гръмотевиците и светкавиците. Вярва се, че когато той препуска със своите коне по небесния друм, причинява гръм и огън.
Ако хората не го почитат, ако не дадат курбан, светецът може три години да не пусне дъжд на земята. Затова на Илинден обикновено се коли голямо мъжко животно - бик, вол или овен. Свещеникът извършва водосвет и освещава гозбата. Със светена вода той ръси наоколо, за да няма суша през лятото.
Имен ден празнват Илия, Илиян, Илияна, Илкo, Илкa, Илчо.
Навръх празника Илинден, в деня на Свети Пророк Илия ви разказваме и за усилията да се съберат средства за изографисфането на хрискиянския параклис „Свети Илия“ над езерото Клептуза във Велинград. Днес там също отбелязаха празника. Необходими са средства обаче, за да бъде изрисуван и който има сърце и възможност, може да помогне.
Докато има българска църква ще има и българска държава, каза отец Ангел Терезов, който служи в храм „Св. Георги“ във велинградския квартал Чепино. Той разказа историята на параклиса и как е бил построен.
Повече може да чуете в прикачените звукови файлове.
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..