Православната църква отбелязва паметта на свети пророк Илия. Той се почита от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Мойсей за един от двамата най-велики старозаветни мъже от IX век пр. Христа. В Пловдивския храм „Св.пророк Илия“ в квартал „Източен“, архиерейската света литургия ще отслужи Знеполският епископ Арсений викарий на Пловдивския митрополит.
Повелителят на летните стихии и гръмотевици - Свети пророк Илия е един от най-почитаните светци в Асеновградско. 19 са храмовете в региона, които носят името на светеца. Само в града параклисите с името на Свети Илия са четири, разположени в четирите посоки и така образуват християнски кръст, разказа архиерейският наместник на Асеновград отец Йордан Георгиев. По думите му асеновградският регион е земеделски и затова почитта към Свети Илия е толкова голяма.
За св. пророк Илия е писано в Стария и в Новия завет, Талмуда и Корана, също е и герой от фолклора на различни народи. Българите тачат Св. Илия като господар на небесните природни стихии - градушката, гръмотевиците и светкавиците. Вярва се, че когато той препуска със своите коне по небесния друм, причинява гръм и огън.
Ако хората не го почитат, ако не дадат курбан, светецът може три години да не пусне дъжд на земята. Затова на Илинден обикновено се коли голямо мъжко животно - бик, вол или овен. Свещеникът извършва водосвет и освещава гозбата. Със светена вода той ръси наоколо, за да няма суша през лятото.
Имен ден празнват Илия, Илиян, Илияна, Илкo, Илкa, Илчо.
Навръх празника Илинден, в деня на Свети Пророк Илия ви разказваме и за усилията да се съберат средства за изографисфането на хрискиянския параклис „Свети Илия“ над езерото Клептуза във Велинград. Днес там също отбелязаха празника. Необходими са средства обаче, за да бъде изрисуван и който има сърце и възможност, може да помогне.
Докато има българска църква ще има и българска държава, каза отец Ангел Терезов, който служи в храм „Св. Георги“ във велинградския квартал Чепино. Той разказа историята на параклиса и как е бил построен.
Повече може да чуете в прикачените звукови файлове.
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..
През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт. Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...
Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отбелязва юбилейните 200 години от рождението на композитора Йохан Щраус – син с концерт-спектакъла „Кралят на валса“. Той започва от 21 часа тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив, където ще се качат оркестърът, балетът и хорът на Националния музикален театър. В програмата са..
Премиера на мултимедийния спектакъл на цигуларя Васко Василев „Пътешествието“ ще се състои тази вечер на Античния театър в Пловдив. Концертът е в програмата на фестивала Опера Оупън. Заедно с Oркестъра на Опера Пловдив, по покана на Васко в спектакълa ще се включат Pamela Nicholson (Памела Никълсън), пиано; Aurelio Martinez-Chico..